• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Friday - 12 July - 2024
0
وحید شقاقی شهری:

تیم سعید جلیلی می‌داند اگر مردم به ایده‌های آنان پی ببرند، هرگز به او رای نخواهند داد!

  • کد خبر : 1936716
  • 12 تیر 1403 - 10:20
تیم سعید جلیلی می‌داند اگر مردم به ایده‌های آنان پی ببرند، هرگز به او رای نخواهند داد!
وحید شقایقی شهری گفت: فكر نمي‌كنيد دليل اين ابهام در تيم آقاي جليلي به دليل نگراني از كاهش آرا باشد؟ يعني تيم سعيد جليلي مي‌داند اگر مردم به كنه ايده‌هاي آنان پي ببرند، هرگز حاضر نخواهند شد سكان هدايت كشور را به دست آنها بسپارند؟

 

به گزارش اقتصادران، به نظر می‌رسد دیگر پرده‌های ابهام در انتخابات کنار رفته و با شکل‌گیری دوگانه پزشکیان -جلیلی، دیگر کاملا مشخص است که سیاستگذاری‌هایهر کدام از این گفتمان‌ها، چه بر سر اقتصاد کشورمان می‌آورد. در یک طرف طرفداران جلیلی از اقتصاد دولتی، بخشنامه‌های دستوری، سرکوب نرخ ارز، عدم توسعه مناسبات ارتباطی با جهان و… می گویند و در سوی دیگر، طرفداران پزشکیان تنش‌زدایی، اقتصاد بازار، توزیع ثروت به جای رانت، حاکمیت قانون، رشد بخش خصوصی و… صحبت می‌کنند. در این دوگانه اما لازم است آگاهی لازم به شهروندان داده شود تا مردم بدانند، انتخاب آنها در روز جمعه چه اثرات عینی در زندگی معیشتی آنها دارد. وحید شقاقی‌شهری یکی از چهره‌های اقتصادی است که در جریان انتخابات چهاردهم ریاست‌جمهوری از نزدیک در جریان طراحی منظومه‌های اقتصادی قرار داشته است. «تعادل» در گفت‌وگو با شقاقی تلاش می‌کند تصویری از گفتمان‌های اقتصادی موجود در انتخابات به دست آورد. شقاقی با اشاره به این واقعیت که جلیلی از ایده‌های اقتصادی خود ابهام‌زدایی نکرده، می‌گوید: اگر در خصوص برنامه‌های احتمالی اقتصادی روشنگری صورت نگیرد، مردم رای نخواهند داد. این تحلیلگر، گفتمان جلیلی را خطر بزرگی برای اقتصاد ایران می‌داند.

با مشخص شدن دو نامزد نهایی در دور دوم انتخابات فکر می‌کنید گفتمان‌های موجود در انتخابات کاملا نمایان شده‌اند؟

به هر حال در اردوگاه انتخاباتی سعید جلیلی، چهره‌هایی چون سعید درخشان و یاسر جبراییلی حضور دارند و قرار است ایده‌های آنان در حوزه موضوعاتی چون دخالت دولت در بازار، قیمت‌گذاری دستوری، سرکوب قیمت‌ها و… اجرایی شوند.

اما جبراییلی دیدگاه‌های مشخصی در حوزه حکمرانی اقتصادی دارد و اخبار حاکی است که تیم جلیلی قرار است این گفتمان را اجرایی کند در صورت اجرایی شدن این دیدگاه، اقتصاد به چه سمت و سویی می‌رود؟

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
تلاش طالبان برای دورزدن ایران در حقابه هیرمند

جدا از جبراییلی افرادی در تیم جلیلی تحت عنوان کارشناس و مشاور اقتصادی نزدیک جلیلی هستند که حتی مشهور به داشتن گفتمان هم ‌نیستند. ببینید با آمدن طیب‌نیا رویکرد، گفتمان و منظومه اقتصادی دولت آقای پزشکیان مشخص شده؛ اما در خصوص تیم جلیلی چنین شفافیتی وجود ندارد.

شاید تصور می‌کنند اگر ایده‌های‌شان را شفاف اعلام کنند، رای مردم را از دست می‌دهند؟!

باید اعلام کنند دولت مدنظرشان به چه اصول اقتصادی پایبند است. بعد مردم می‌توانند مانیفست اقتصادی پزشکیان و جلیلی را کنار هم بگذارند و اقدام به داوری نهایی کنند. تیم اقتصادی جلیلی مشخص نیست؛ او فرمانده اقتصادی مشخصی ندارد و اصول اقتصادی‌اش را هم ارائه نکرده است. فراموش نکنید، بازار سرمایه طی روزهای شنبه و یکشنبه و… با ریزش شدیدی مواجه شد، چرا؟ چون پیام‌هایی را از نزدیکان و اطرافیان سعید جلیلی دریافت کرده و نگران شده است. دیدگاه‌های برخی نزدیکان فکری جلیلی در خصوص مخالفت با بورس کالا، خروج خودرو از قیمت‌گذاری در بازار سرمایه و… باعث نگرانی بازار بورس و سایر بازارها شده‌اند.

برای اینکه مردم و فعالان اقتصادی بتوانند درک درستی از نظام تصمیم سازی‌های این دو نامزد داشته باشند، باید بدانند کدام منظومه‌های اقتصادی رودرروی هم قرار گرفته‌اند.

سعید جلیلی در حوزه اقتصاد سعی می‌کند خود را مانند یک هندوانه در بسته ارائه کند. جلیلی اشاره نمی‌کند آیا به اقتصاد بازار اعتقاد دارد یا نه؟ آیا به اقتصاد رقابتی معتقد است یا نه؟ داده‌ها می‌گوید به توسعه بخش خصوصی اعتقادی ندارد اما این رویکرد را روشن بیان نمی‌کند. نمی‌دانیم به برونگرایی و قرار گرفتن ایران در زنجیره ارزش و تولید منطقه‌ای و جهانی و نقش فعال در هندسه تجارت جهانی معتقد است یا نه؟ ایشان به اقتصاد بسته اعتقاد دارد، اما این ضرورت را روشن بیان نمی‌کند. در میان گزاره‌ها، مثلا اعتقاد داشتن یا نداشتن به اقتصاد بازار بسیار مهم است و اصل محسوب می‌شود. اما جلیلی روشن بیان نمی‌کند، چه مانیفستی دارد. در شرایطی که جلیلی فرمانده اقتصادی خود را معرفی نکرده، اصول اقتصادی‌اش را اعلام نکرده و منظومه اقتصادی خود را تشریح نکرده، مردم نمی‌توانند به یک فضای مبهم رای بدهند. حدس و گمان‌هایی مبتنی بر اطرافیان و مشاوران ایشان وجود دارد و مبتنی بر همین ویژگی‌هاست که بازارها طی روزهای اخیر با نزول مواجه شده‌اند.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
بلومبرگ از عملیات مخفی آمریکا علیه ایران خبر داد

به هر حال سعید جلیلی فرد ناشناخته‌ای نیست و صاحب یک منظومه فکری است. چندین دوره هم در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری حاضر بوده. مشخص است چه دیدگاهی در خصوص برجام، fatf و… دارد. بخش قابل توجهی از سیاستگذاری‌های کلان اقتصادی هم مبتنی بر تصمیمات اقتصاد سیاسی و سیاست خارجی است.

فکر نمی‌کنید برخی از این اظهارات برای کسب رای است و مبتنی با واقعیت‌های ذهنی و اجرایی او نیست؟

به همین دلیل است که می‌گویم نامزدها باید اصول خود را شفاف منتشر کنند. تا فردا اگر هرکدام پیروز شدند و از اصول خود تخطی کردند، بتوان از آنها بازخواست کرد.

اما آیا با داده‌های موجود نمی‌توان به مردم آگاهی داد که کدامیک از گفتمان‌ها مبتنی ‌بر مصالح عمومی و کدام گفتمان برای اقتصاد و معیشت خطرناک است؟

من به منظومه اقتصادی و فکری مسعود پزشکیان مبتنی بر شناختی که از علی طیب‌نیا دارم، آشنایی دارم. تا حدود زیادی می‌دانم که سیاستگذاری‌های پزشکیان در صورت پیروزی چه خواهد بود و چه کیفیتی را قرار است در اقتصاد ارائه کند. (البته بهتر است منظومه اقتصادی پزشکیان رسما منتشر شود) اما این شفافیت در خصوص سعید جلیلی وجود ندارد‌ به دلایل گوناگون تیم جلیلی پرهیز دارد که مردم بفهمند که آنها چه تفکراتی دارند!

فکر نمی‌کنید دلیل این ابهام در تیم آقای جلیلی به دلیل نگرانی از کاهش آرا باشد؟ یعنی تیم سعید جلیلی می‌داند اگر مردم به کنه ایده‌های آنان پی ببرند، هرگز حاضر نخواهند شد سکان هدایت کشور را به دست آنها بسپارند؟

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
قیمت گذاری دستوری رانت زا است/ خصوصی سازی های از اهداف اصلی منحرف شد

به همین دلیل ما فریاد می‌زنیم که اگر رای مردم را می‌خواهید باید خودتان را شفاف معرفی کنید! من می‌گویم، سعید جلیلی خودش را در اقتصاد، سیاست خارجی، جامعه و… معرفی نکرده است. جلیلی اگر می‌خواهد رییس‌جمهور آینده ایران شود باید از منظومه اقتصادی خود را شفاف اعلام کند. جلیلی اما زیر بار این شفافیت فرار می‌کند.

اگر نهایتا حاضر به شفاف‌سازی نشدند؟

 

لینک کوتاه : https://www.eghtesadran.com/?p=1936716

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها