به گزارش اقتصادران، راه بازار ارز از طلا و سکه جدا شد. این جدایی از معاملات پشت خطی سه‌شنبه شب شروع شد و به معاملات چهارشنبه رسید. قیمت دلار هرات در معاملات پشت خطی با کاهش تا ۵۸ هزار و ۴۸۰ تومان پایین رفت اما قیمت طلای آبشده از کف ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان حمایت شد و بالایی داد. قیمت دلار در معاملات چهارشنبه با کاهش از کانال ۵۹ هزار تومان دور شد اما قیمت سکه با افزایش، دوباره وارد کانال ۴۰ میلیون شد.

کاهش دلار در حالی بود که قیمت درهم در نرخ بسته شده روز سه‌شنبه به کار خودش پایان داد. قیمت درهم امارات با گپ منفی ۶۰ تومانی، چهارشنبه‌ را در ۱۶ هزار و ۵۰ تومان آغاز کرد و با افزایش در ۱۶ هزار و ۱۱۰ تومان بسته شد.

قیمت سکه با گپ مثبت در کانال ۴۰ میلیون بازگشایی کرد و در ۴۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به کار خودش پایان داد. قیمت طلای آبشده هم با افزایش به ۱۴ میلیون و ۶۳۸ هزار تومان رسید. حباب طلا و سکه امامی بر مدار افزایش بودند و بعد از چهار روز حباب منفی طلای آبشده، مثبت شد.

نکته بازار طلا و سکه حرکت خلاف جهت ربع سکه بود. قیمت ربع سکه در روز چهارشنبه با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی به ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. با این کاهش ربع سکه، حباب این قطع از سکه هم نزول دو درصدی به ۷۶ درصد رسید که از ۱۰ اردیبهشت کمترین بوده است.

به نظر می‌رسد کاهش قیمت ربع سکه با حراج روز سه‌شنبه ربع سکه در مرکز مبادله همخوانی داشته باشد. در پانزدهمین حراج سکه مرکز مبادله، میزان فروش ربع سکه نسبت به حراج چهاردهم تقریبا نه هزار قطع ربع سکه بیشتر فروش رفته و این موضوع موجب کاهش قیمت این قطع از سکه شده است.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
حجم آب در اختیار ایران، 30 درصد کمتر شد

یک گزارش از کیهان با تیتر اسب زین شده زیر پای دولت چهاردهم در این دو روز مورد توجه معامله‌گران بود. معامله‌گران با قطعی برق این روزها به طعنه می‌گفتند که فقط اسب زین شده در تابستان برق ندارد و تعطیل است و در زمستان گاز ندارد و تعطیل است.

چرا بازار طلا و سکه خلاف بازار ارز حرکت کرد؟

در «کف بازار» روز سه‌شنبه به نشانه‌های تغییر روند بازار اشاره کردیم و مهمترین دلیل بالایی بازار، اشباع فروش و واگرایی مثبت، رسیدن قیمت‌ها به کف مهم و کاهش حباب عنوان شد. در روز چهارشنبه به این عوامل، خبر تعطیلی بازار طلا و نداشتن تسویه در این روزها و چشم انداز افزایش قیمت انس هم اضافه شد. قیمت انس طلا در روز چهارشنبه با افزایش به حوالی ۲۳۸۰ دلار رسید.

یک خبر به بازار آمد که از روز شنبه ۲۳ تیر تا هفته آینده یعنی ۳۰ تیر، بازار طلا تعطیل است و تسویه ندارد. همیشه در تعطیلات بازارها با تجربه‌های بازار توصیه به نظاره‌گر بودن دارند و این بار هم آن‌ها معتقدند احتمال دارد نوسان‌گیر با شانتاژ به قیمت نوسان سنگین بدهد و آماتورها را از بازار خارج کند.

در مقابل عوامل نوسان بازار، یکسری دلایل در بازار وجود دارد که اجازه نوسان سنگین به بازار نمی‌دهد. اولین دلیل ثبت‌نام متقاضیان خودروهای خارجی است که در روز چهارشنبه اعلام شد که تا یکشنبه وقت ثبت نام وجود دارد. به واسطه این ثبت‌نام تحرکات فروش طلا و ارز در بازار دیده می‌شود. عامل دوم و سوم محرم و وضعیت بلوکه در آخر برج است.

پس با این تحلیل قیمت‌ها به کفی رسیدند که نه قدرت از دست دادن آن را دارند و در مقابل به واسطه این عوامل، نه جانی دارند که از مرزهای مقاومتی عبور کنند. برخی هم در بازار معتقدند که کاهش بازار به دلیل تزریق است و به محض قطعی تزریق قیمت‌ها نوسانی می‌شوند.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
آمار تکان دهنده تامین اجتماعی از بازنشستگی پیش از موعد

نکته بازار چهارشنبه ادعای معامله‌گران درمورد چارت و نمودار دلار بود. به ادعای برخی از تحلیلگران دسترسی به نمودار دلار سخت شده و سایت‌هایی که قبلا نمودار ارائه می‌دادند الان فقط دسترسی قدیمی‌ها به این چارت باز است.