• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Thursday - 20 June - 2024
0

چشم انتظاری بازار سرمایه برای لیست نهایی کاندیدهای انتخابات / کارشناس بازار سرمایه: پول، ترسو است!

  • کد خبر : 14843
  • 16 خرداد 1403 - 9:28
چشم انتظاری بازار سرمایه برای لیست نهایی کاندیدهای انتخابات  / کارشناس بازار سرمایه: پول، ترسو است!
کارشناس بازار سرمایه گفت: مدام اين جمله را تكرار نكنيد كه هيچ فرقي نمي‌كند اتفاقا به نظر بين گزينه‌هاي مختلف تفاوت‌هاي زيادي وجود دارد و فارغ از اينكه راي مي‌دهيم يا نمي‌دهيم جريان پول و بازار نيز به اين موضوع نگاه دقيق‌تر و مهم‌تري دارد، پول هميشه هوشمند، اما ترسو است.

به گزارش اقتصادران، هابیل خاوری در روزنامه تعادل نوشت:

بازار در روز یکشنبه هیجان عجیبی را تجربه کرد البته برای یک روز قبل از تعطیلات و اتفاقات سیاسی پیشرو دقایق پایانی بازار کمی غیرمنتظره بود. بازار کمی ابتدا و انتهای متفاوتی را داشت، در این مدت به واسطه سه اتفاق و سه جریان جاری روند معاملات کسل‌کننده‌ای را شاهد بوده‌ایم!

قبل از هر چیز به نظر مهم‌ترین دلیل کم افت و خیزی و بی‌رمقی بازار در این روز‌ها تعطیلات سریالی است و بازار محافظه‌کار عمل می‌کند و تازه رویداد عجیبی مثل انتخابات ریاست‌جمهوری را در پیش داریم خود برای صبر استراتژیک بازار کافی است. از سوی دیگر عوامل چندگانه‌ای که می‌توانست منجر به بهبود وضعیت بازار شود و چند روز اخیر دل بازار را به دست آورده بود با ابهامات و انقلت‌هایی مواجه شده که دوباره تردید را در بین سهامداران ایجاد کرده است که مبادا وعده‌هایی که دادند عملیات فریب و دوای درد کوتاه‌مدت بازار بوده باشد که همین موضوع دوباره حس ترس بازار را زیاد کرد و در روز گذشته شاهد تعداد بیشتری از نمادهای منفی بازار بودیم.

و عامل سوم طبیعی است که در آستانه انتخابات آن هم پایان زمان ثبت‌نام‌ها بازار کمی محافظه‌کارانه عمل کند آن هم چه ثبت‌نام و چه تحولاتی!! به واقع بازار حق دارد که با دیدن این صحنه‌ها کمی هم نفسی در سینه حبس کرده و تماشاچی باشد جمیع این عوامل که البته ما عامل بنیادی و بی‌خبری از صنایع را بیشتر می‌دانیم باعث بروز چنین اتفاقی در بازار شد که پس از چند روز مثبت امروز آن طراوت و شادابی همیشه در دل بازار وجود نداشت. به‌طور کلی هر خبری یا هر اتفاقی وقتی می‌تواند اثرات قوی و ماندگاری در بازار داشته باشد که ما نشانه‌های آن را در تابلوی معاملات یا کدال شاهد باشیم به عنوان مثال وقتی از کاهش نرخ سود صحبت می‌کنیم تا وقتی حرف و شعار باشد، خیلی نمی‌توان چیزی گفت ولی وقتی با دخالت روی نرخ تابلو اخزاها مواجه شدیم از حرف به میدان عمل برگشت .

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
دعوا بر سر مالکیت "رودخانه چهل‌بازه" بالا گرفت!

هر چند که این چند روز آنها نیز مجدد رها شدند، اما در گروه خودرویی‌ نیز همین موضوع برقرار است و بازار باید بتواند خبرهای این گروه را کدالیزه کرده و از وعده به عمل حرکت کند چیزی که تا به امروز شاهدش نبودیم و فقط شنیده‌ها بود که حکمرانی می‌کرد، اما گروه خودرویی این روز‌ها برای بازار خیلی مهم شده است، چراکه حیات و ممات بازار را با خود همراه کرده است. آنچه از شنیده‌ها برمی‌آید، این است که همه به اتفاق هم‌نظر شده‌اند تا به بازار سرمایه و گروه خودرو کمک شود و موضوع تجدید ارزیابی این دو خودروساز برای خروج از ماده ۱۴۱ اجرایی شود، اما هنوز پای صورت جلسه اصلی و به نوعی آغاز این فرآیند و انتقال آن به کدال صورت نگرفته و احتمالا یا چهارشنبه یا شنبه این اتفاق رخ خواهد داد، اما ماجرای اصلی اینجاست که ایران خودرو در این مسیر با چالش‌هایی مواجه شده که باید بر آن فائق‌ آید، ببینید موضوع تجدید قطعی و حتمی است و احتمالا اخبار آن هفته آینده با شکل رسمی کدال اعلام می‌شود، اما موضوع این است که آیا این افزایش سرمایه‌ها عاملی برای خروج از ماده ۱۴۱ برای ایران خودرو خواهد شد یا نه، این موضوعی است که کمی این مصوبه را با چالش و زمانبر بودن مواجه ساخته است.

از سوی دیگر تا وقتی نرخ‌گذاری دستوری در آنها اصلاح نشود چنین مواردی چاره کار نخواهد بود و درمان موقت است، اما به هر حال ترکیب حل این دو ماجرا و دو موضوع بازار را به سمت این خواهد برد که دوباره باید توجه به سمت این دو نماد بیشتر شود منتها آنچه عامل اصلی توجه دوباره به آنها خواهد بود، اخبار فرار از نرخ‌گذاری دستوری است و تجدید فقط یک حرکت موقت است که نباید این موضوع فراموش شود. این موارد و عدم قطعیت آن چیزهایی است که ذهن بازار را آزار می‌دهد و باید هر چه سریع‌تر نسبت به این موارد نیز تصمیم‌گیری شود که البته بعید است عمر دولت فعلی خیلی به این موارد تن بدهد، اما می‌تواند پس از فضای انتخابات شرایط منطقی‌تری برای تصمیمات اینچنینی داشته باشد!

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
بازی دو سر باخت تعیین مزد برای کارگران

اما یک نکته لابه‌لای تحولات مختلف در بازار گم شده است و آن هم در پیش بودن رویداد مهمی به نام مجامع شرکت‌هاست که اتفاقا این‌بار با توجه به سیاست تقسیم سود ۴ ماهه کمی متفاوت‌تر و ویژه‌تر مورد توجه قرار گرفته است متفاوت‌تر و ویژه‌تر از این نظر که همه چشم به مجامع دارند، اما با توجه به حجم عجیب اخبار سیاسی و اقتصادی حاشیه بازار، کسی آن را به عنوان یک عامل محرک قوی در بازار حساب نمی‌کند! حال آنکه به نظر می‌رسد با توجه به افت قیمت‌هایی که به وقوع پیوسته و شرایطی که بازار دارد این رویداد مهم می‌تواند اتفاق جالبی برای سهامداران شود و فارغ از هیاهوی سیاسی و جنجال‌های رسانه‌ای و شرایط خاص بازار بازدهی‌های منطقی و نرمالی را در این مدت رقم بزند!! از همین رو کمی بهتر است برخی اوقات در فضای آزمایشگاهی قرار گرفته و ذهن خود را از مسائل سیاسی دور کنید و برای رفتار منطقی در بازار به دنبال سهم‌های خاصی باشید که هم چشم‌انداز سودآوری مطمئن‌تری را داشته باشد هم در مجامع اخبار خوبی را منتشر کرده و سود مناسبی تقسیم کنند.

چرا این مورد را عرض می‌کنیم برای اینکه با فرض اینکه اگر در دوراهی سیاسی فرمان به سمت خوشبینی و اتفاقات منطقی و مناسب و خوب چرخید قطعا سرعت رشد این دسته سهم‌ها در آن مقطع به ‌شدت بالا و عجیب خواهد بود که می‌تواند با توجه به شرایط فعلی ریسک به ریوارد بازار را در خرید این دسته سهم‌ها جذاب کند. اما چشم ما بورسی‌ها این روز‌ها بیشتر از هر کسی به تحولات سیاسی کشور است، آخرین روز کاری مصادف با پایان مرحله ثبت‌نام کاندیدا‌ها بود و بازار از روزهای بعد منتظر اعلام نظر شورای نگهبان و مشخص شدن فضای بازی و واکنش احتمالی بازار خواهد بود. اینکه چه کسانی و با چه تفکراتی در مورد بورس تایید صلاحیت می‌شوند! قطعا و یقینا نباید از اثرپذیری و اثرگذاری انتخابات در بازار سرمایه غافل شد!

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
اولویت کلیدی گروه سرمایه­ گذاری مسکن، استفاده از فناوری­ های نوین ساخت و ساز برای ورود به مسئله مهم صنعتی­ سازی است

حقیقت امر نوع معاملات این چند روز و شرایط نشان می‌دهد که بازار خیلی ثبت‌نام‌ها را جدی نگرفت و او هم منتظر اعلام نتایج باقی مانده است هفته بعد بازار در تایید و تکذیب رد و تایید مدام افراد قرار می‌گیرد و البته احتمالا از هفته آتی موج تبلیغات و خبر رسانی‌ها بیشتر می‌شود، اما همه و همه تا زمانی ادامه دارد که لیست نهایی منتشر شود که به نظر می‌رسد انتشار لیست نهایی کاندیدا باعث خواهد شد جریان پول حاضر و بیرون بازار سناریوبندی و سناریوسازی‌های مختلف را آغاز کرده و سراغ تحلیل‌ها و خرید و فروش‌ها و استراتژی‌ها برای پوشش ریسک حضور افراد در مرحله مناظره شود. حقیقت امر معتقدیم بازار هنوز فضای انتخابات را جدی نگرفته و اصلا هنوز خیلی وارد چنین فازی نشده اما به نظر از هفته آینده کم‌کم سوز سیلی سیاست اثرات خود را گذاشته و بازار با اظهارنظر دانشمندان ریز و درشت مواجه خواهد بود که برای اقتصاد و بورس نسخه می‌پیچند و می‌خواهند با حل کردن سه روزه مشکلات دل و البته رای سهامداران را به دست آورند!!!

یک نکته را می‌خواهیم یک‌بار دیگر تکرار کنیم که زخم این سه سال به همه ما نشان داد که افراد مختلف می‌توانند با نوع نگاه و نحوه اداره در سرنوشت بازار سرمایه بسیار موثر باشند پس مدام این جمله را تکرار نکنید که هیچ فرقی نمی‌کند اتفاقا به نظر بین گزینه‌های مختلف تفاوت‌های زیادی وجود دارد و فارغ از اینکه رای می‌دهیم یا نمی‌دهیم جریان پول و بازار نیز به این موضوع نگاه دقیق‌تر و مهم‌تری دارد، پول همیشه هوشمند، اما ترسو است، ضمنا در این روز‌ها سازمان بورس یا هر نهاد دیگری یا حتی رسانه‌های خصوصی صریح شفاف و ویژه نظر این افراد را در مورد بازار سرمایه بپرسند و آن را ثبت و ضبط کنند، چراکه دنیای این دانشمندان قبل و بعد از انتخاب زمین تا آسمان فرق می‌کند و این فرق قبل از هر چیز خود را در دارایی و پرتفوی سهامداران و اقتصاد کشور نشان می‌دهد.

لینک کوتاه : http://www.eghtesadran.com/?p=14843

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها