درمورد اینکه چرا این اتفاق افتاد دلایل زیادی عنوان می‌شد. اولین دلیل این بود که یکسری‌ها می‌گفتند جو موجود در بازار یکشنبه تحت تاثیر قیمت تتر بود. دلیل دوم اقتصادی است و در این رویکرد معتقدند بازارساز با حضور پرقدرت و به موقع خودش اجازه نداد تساعد نوسان اتفاق بیفتد و حتی با حمله موثر در نرخ‌های نزدیک به بازار توانست تا حدودی قیمت‌ها را تعدیل کند. در بازار می‌گفتند بازارساز با تعیین دامنه نوسان یک درصدی برای بورس موجب شد که نوسان قیمتی در صندوق‌های سپرده سکه نداشته باشیم. همچنین دسته‌ای مدعی بودند که بازارساز در روز یکشنبه تزریق داشته است. خبر اولین حراج سکه در مرکز مبادله در سال ۱۴۰۳ هم در متعادل شدن قیمت‌ها اثرگذار می‌دانستند.

دلیل سوم روی بحث انتظارات مطرح است. انتظارات از دو منظر به این موضوع نگاه می‌کند. یکسری‌ها معتقدند که در بحث انتظارات، قیمت دلار از قبل خبر پاسخ ایران به اسرائیل را پیشخور کرده و از قبل قیمت‌ها بالا رفته بود. گروهی از معامله‌گران معتقدند چون مواضع دو طرف تعدیل شده، بازار تصور می‌کند واکنشی از سمت اسرائیل رخ نمی‌دهد. البته اخبار رسانه‌های خارجی هم همین موضوع را تایید می‌کند. برخی در بازار می‌گفتند نگاه بازار به واکنش احتمالی اسرائیل تبدیل به نیم‌نگاه شده است.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
جدیدترین تغییرات کارمزدهای جدید خدمات بانکی/ افتتاح حساب سپرده چقدر کارمزد دارد؟

در بازار شنیده می‌شد بازارهای دلاری همسایه همچنان در تعطیلات عید فطر هستند و کانال نرخ‌دهی هرات کماکان قیمت نمی‌دهد. این بسته بودن بازارهای همسایه در زمان‌هایی به نفع بازار تهران و یک زمان‌هایی به ضرر آن است. در زمان موج نوسانی بالا، به ضرر بازار تهران است ولی در موقع‌های تعدیل نوسان به نفع بازار است.

در بازار سکه هم شاهد کاهش قیمت بودیم و قیمت سکه امامی با افت دو کانالی از ۴۶ میلیون به ۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. نکته قیمتی سکه این بود که در نیمه دوم قیمت سکه فردایی طی یک اتفاق کم‌سابقه، یک میلیون پایینتر از قیمت نقدی سکه در معامله بود.