• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Tuesday - 18 June - 2024
0
فرشاد مومنی:

یک شبه چند هزار میلیارد تومان به جیب می‌زنند و غیب‌شان می‌زند! / بخش اعظم «بازار» سازوکار غارت است!

  • کد خبر : 14850
  • 16 خرداد 1403 - 9:43
یک شبه چند هزار میلیارد تومان به جیب می‌زنند و غیب‌شان می‌زند! / بخش اعظم «بازار» سازوکار غارت است!
مومني توضيح داد: اينجاست كه گفته مي‌شود تورم براي بخشي از دولتمردان سود دارد و اين‌گونه مي‌شود كه يك شبه شخصي پيدا مي‌شود و چند هزار ميليارد تومان به جيب مي‌زند و غيبش مي‌زند. بايد در تحليل‌‌هاي اقتصاد سياسي، حكومت را از دولتمردان فاسد جدا كرد. حكومت از سياست‌هاي تورم‌زا لطمه شديد مي‌بيند، اما حكومتگران نالايق با تورم مي‌توانند بي‌لياقتي خود را پنهان كنند.

به گزارش اقتصادران، فرشاد مومنی، اقتصاددان با بیان اینکه حکومتی که متکی به مردمش نباشد، دست نشانده خارجی‌ها می‌شود ولو اینکه در ژست خلاف آن را نشان دهد، گفت: نسبت ارزش وزنی صادرات اقلام دانش‌بنیان با واردات آن نشان می‌دهد ارزش متوسط وزنی واردات ما ۷ برابر صادرات ماست، بعد نام آن را دانش‌بنیان می‌گذارند!

وی ضمن یادآوری اینکه بعضی‌ها ژست می‌گیرند، می‌گویند راه نجات ایران این است که با امریکا مراوده داشته باشیم، خاطرنشان کرد: اگر بستر نهادی، کژکارکرد باشد، مراوده با امریکا هم فقر و ذلت و دست‌نشاندگی و بیچارگی فراهم می‌کند، همان‌طور که شدت دست‌نشاندگی محمدرضا شاه به امریکایی‌ها به قدری در ایرانی‌ها احساس حقارت ایجاد کرده بود که دیگر نمی‌توانستند این همه حقارت را تحمل کنند. تصور اینکه صرف مراوده با امریکا راهی برای ما نجات ایجاد می‌کند، اشتباه است.

به ظاهرسازی و تبلیغات توخالی توجه بیشتری می‌شود

فرشاد مومنی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی و رییس موسسه مطالعات دین و اقتصاد که در نشست «کندوکاوی در نظام علم فناوری و نوآوری در ایران» که به مناسبت رونمایی از کتاب «نوآوری به مثابه یک بازی جمعی» نوشته «مرتضی صفدری‌رنجبر» سخن می‌گفت، اظهار داشت: اهمیت توجه به واقعیت‌‌های ایران از دریچه علم، این است که همان‌طور که در یک ساخت توسعه نیافته رانتی قاعده است، در این سرزمین گرامی به ظاهرسازی و تبلیغات توخالی توجه بیشتری می‌شود تا توجه به امور واقعی و حقیقی اعتلابخش. به این دلیل ما با پدیده‌های بسیار وحشتناک از کارکرد افتادگی و توخالی شدن و میان تهی شدن مفاهیم و ادعاها روبه‌رو هستیم.

برای روحیه‌دهی، واقعیت‌ها را پنهان نکنید

این اقتصاددان با تاکید بر اینکه ما در رابطه با نظام علم، فناوری و نوآوری بسیار نیاز داریم با خود و دیگران صادق باشیم، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی کار قبیحی انجام می‌دهند و بعد برای توجیهش می‌گویند اگر واقعیت‌ها را جدی بگیریم، در داخل روحیه‌ها تضعیف می‌شود و در خارج هم استکبار جهانی سوءاستفاده می‌کند! در حالی که بعد از نزدیک نیم قرن حکومت، باید اینقدر درک کنیم که آگاهی استکبار جهانی از واقعیت‌‌های کشور ما اگر از ما بیشتر نباشد، کمتر هم نیست. شواهد زیادی در این زمینه می‌توان مطرح کرد و مهم‌ترین شواهد آن را در سخنان مسوولان کلیدی کشورمان هم می‌توان دید. آیا سخنرانی را به یاد دارید که در آن از نقش کلیدی دشمن و استکبار جهانی سخن به میان نیامده باشد؟! بنابراین خودتان هم می‌گویید که او بر شما مسلط است. بنابراین با این اداها و توجیهات پوچ و توخالی فقط نشان می‌دهید که می‌خواهید مردم را محرم ندانید.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
تورم فقیران و اغنیا به هم رسید

به نام تولید، مونتاژکاری کردند

رییس موسسه مطالعات دین و اقتصاد با انتقاد نسبت به اینکه بالغ بر دو دهه گذشته بیشتر سال‌ها با عنوان تولید نامگذاری شده، اما در این زمینه دچار انحطاط شده‌ایم، گفت: این ملاحظات منفعتی داخلی و بین‌المللی دارد که به نام تولید، مونتاژکاری و ظاهرسازی افراطی را در دستور کار قرار دادند. وجه اندیشه‌ای آن، این است که آنها که می‌خواهند شرافتمندانه از این مناسبات به نفع کشور استفاده کنند اول باید تعریف عملیاتی‌شان را از تولید ارایه دهند.

تزریق پول، قبل از اصلاح حماقت است

این عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: با این وضعیت، افرادی با سازه ذهنی صد درصد رانتی، بلافاصله می‌گویند پول بیشتر تزریق کنید، در حالی که تزریق پول قبل از اصلاح در بستر نهادی کژکارکرد یا از کارکرد افتاده، حماقت و دامن زدن به فساد و ناکارآمدی است. در کل سال‌های جنگ سرد نسبت هزینه‌های تحقیق و توسعه به تولید ناخالص ملی در شوروی، بیش از ۴ برابر سازمان توسعه و همکاری اقتصادی بود، اما از آن انحطاط و سقوط درآمد! به این دلیل که آنها فاسد بودند. نظامِ یکه‌سالار که با اهل دانایی‌اش هم با خشونت و ضرب و شتم برخورد ‌کند، کارکرد ندارد. وقتی که پول هم به آن تزریق می‌کنند، پول را هم به هرز می‌برد، همه اینها در دنیا تجربه شده، اما ما به‌طور روزمره شاهد بیان اظهارات رانتی هستیم. به همین دلیل متاسفانه مرتبا باید بدیهیات را تکرار کنیم.

اینها را ابزار خودفریبی و دیگرفریبی می‌کنند

وی توضیح داد: نسبت ارزش وزنی صادرات اقلام دانش‌بنیان با واردات آن نشان می‌دهد ارزش متوسط وزنی واردات ما ۷ برابر صادرات ماست، بعد نام آن را دانش‌بنیان می‌گذارند! این در شرایطی است که ما در معرض خشن‌ترین و ناجوانمردانه‌ترین تحریم‌ها هم قرار داریم، یعنی احتمال بسیار ضعیفی وجود دارد که محصول وارداتی دانش‌بنیان با کیفیت وارد ایران شود.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
رئیس جمهور روسیه حمله تروریستی کرمان را به رهبر انقلاب تسلیت گفت

متاسفانه در این شرایط، عادت کردند که سراغ افرادی بروند که صلاحیت تخصصی و کارشناسی ندارند ولو اینکه حسن نیت و جایگاه هم داشته باشند! اگر این ملاحظه‌ها را هم داخل کنید، شدت پوچ و نمایشی بودن این ادعاها روشن‌تر می‌شود که آنها را ابزار خودفریبی و دیگرفریبی می‌کنند.

ارزآوری‌اش را می‌گویند، اما نمی‌گویند برای هر واحد کسب درآمد ارزی آن، چقدر ارز رانتی خام‌فروشانه تزریق کرده‌ایم!

هزینه تولید برخی محصولات، از قیمت فروش ارزی آن به خارجی‌ها بیشتر بوده!

رییس موسسه مطالعات دین و اقتصاد ضمن اشاره به گزارش چند سال گذشته وزارت صمت و کشاورزی که در آن اعلام شده بود در ۹۵ درصد اقلام صادراتی که غیرنفتی می‌نامند، هزینه ارزی تولید از قیمت فروش ارزی آن به خارجی‌ها بیشتر بود، ادامه داد: این موارد را مسکوت می‌گذارند و مسائل دلخوش خنکی مطرح می‌کنند تا امروز به فردا برسد این‌ رویه‌ها نسبتی با صدق و اخلاق علم و مصالح کشور ندارد. چقدر تلخ است که این حرف‌ها به کام فلان مسوول شیرین می‌آید و بعد تعجب می‌کنند که چرا در انتخابات در فلان شهرستان، مشارکت پایین بوده و از همین میزان نیز دوسوم رای باطله است! اگر قرار بود کار کشور با این چیزها راه بیفتد اوضاع این‌گونه نمی‌شد!

آنچه درباره حمایت از تولید می‌گویند توخالی و بی‌محتواست

وی یادآورشد: روند تحولات ارقام رسما اعلام شده از فساد را در دو دهه گذشته ببینید! هر کس الفبا را بفهمد می‌داند که در این مناسبات، آنچه درباره حمایت از تولید در کشور گفته می‌شود اظهاراتی توخالی و بی‌محتواست. اگر کسی بخواهد تولید فناورانه شکل بگیرد، غیر از اینکه باید یک برنامه کنترل پیشگیرانه فساد داشته باشد، باید هزینه فرصت مفت‌خوارگی را بالا ببرد. اگر افراد بتوانند از طریق سوداگری، قاچاق، دلالی و وارداتچی‌گری، سودهای سرشار و بدون ریسک پیدا کنند، روشن است که ظرفیت‌‌های مادی و انسانی خود را صرف کار پرمشقت، پرریسک و پردردسر تولید نمی‌کنند. اینها جزو الفبا هستند، اما از فرط نادیده گرفتن‌‌های غیرعادی، به‌طور حیرت‌انگیزی در تبلیغات رسمی می‌گویند ما در تخصیص اعتبار به بخش تولید و سرمایه‌گذاری کولاک کردیم! اما وقتی گزارش‌های رسمی مجموعه زیر نظر همان گوینده بیرون می‌آید، روشن می‌شود که از بیخ و بن دروغ است و واقعیت دقیقا در جهت خلاف آن است.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
هواشناسی امروز 16 دی 1402

بخش اعظم «بازار» سازوکار غارت است

مومنی با بیان اینکه باید پرسید چرا هولناک‌ترین ضربه‌ها به تولید صنعتی ایران دقیقا همزمان با جدی‌تر شدن تحریم‌ها ایجاد شده است، اضافه کرد: یکی از بزرگ‌ترین فرصت‌طلبی‌ها و فریبکاری‌ها در ایران این است که هر آنچه می‌خواهند بر عهده رانت‌جوها، رباخوارها و دلال‌ها بگذارند و در آن قانون جنگل حاکم کنند، می‌گویند ما آن را به بازار سپرده‌ایم! کدام بازار؟! به گونه‌ای حرف می‌زنند که گویا در ایران در همه بازارها رقابت کامل با قله شفافیت بهینگی و کارایی وجود دارد! متفکران بزرگ می‌گویند بخش اعظم آنچه در کشور‌های در حال توسعه به آن بازار می‌گویند ساز و کار غارت و چپاول است، اما اسمش بازار است. احاله به بازار در ایران به معنای رهاشدگی است، اینها حتی آبروی «تئوری بازار» را هم برده‌اند. ما مفهوم «بازارگرایی» را هم در ایران به ابتذال کشانده‌ایم.

یک شبه چند هزار میلیارد تومان به جیب می‌زنند و غیب‌شان می‌زند!

مومنی توضیح داد: اینجاست که گفته می‌شود تورم برای بخشی از دولتمردان سود دارد و این‌گونه می‌شود که یک شبه شخصی پیدا می‌شود و چند هزار میلیارد تومان به جیب می‌زند و غیبش می‌زند. باید در تحلیل‌‌های اقتصاد سیاسی، حکومت را از دولتمردان فاسد جدا کرد. حکومت از سیاست‌های تورم‌زا لطمه شدید می‌بیند، اما حکومتگران نالایق با تورم می‌توانند بی‌لیاقتی خود را پنهان کنند.

لینک کوتاه : http://www.eghtesadran.com/?p=14850

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها