به گزارش اقتصادران، بازارها شنبه را بدون استرس شروع کردند. معامله‌گران می‌گویند سبز پوشی بورس و منفی شدن سایر بازارها شاهدی بر این قضاوت است. گروهی از معامله‌گران معتقدند با کاهش تنش‌های منطقه‌ای بازار ارز و سکه به سمت اصلاح و استراحت رفتند.

در انتهای هفته گذشته قیمت دلار و سکه به خاطر دو عامل نوسانی شد؛ اول اینکه نگاه  بازار به تحرکات اسرائیل بود و عامل دوم به سیل در دبی برمی‌گشت. اقدام اسرائیل از ناحیه افزایش تنش‌ها روی بازار می‌گفتند اثر دارد اما در کنار این عامل،موضوعی که به چشم نیامد سیل دبی بود.

در هفته گذشته یک سیل سنگین در دبی رخ داد که تقریبا کسب و‌کارها را تعطیل کرد صرافی‌ها هم از کار افتادند و بندر جبل‌علی از دسترس خارج شد، در بازار شنیده می‌شد  این اتفاق روی نقل و انتقالات ارزی اثر گذاشته و هم روی حمل و نقل. بعد از آن بالایی انتهای هفته، قیمت‌ها تعدیل شدند.

در مجموع به نظر می‌رسد با خروج اثر این دو عامل که موجب نوسان بازار شده بود، قیمت دلار و سکه هفته‌ را کاهشی شروع کرد.

قیمت دلار هرات در ۶۵ هزارو ۲۰۰ تومان شروع به کار کرد و در ابتدا با یک نوسان رو به بالا تا ۶۵ هزار و ۶۰۰ تومان رفت. اما در ادامه با بازگشایی گپ منفی قیمت درهم، قیمت دلار هرات با کاهش کانال ۶۵ هزار تومان را از دست داد و به ۶۴ هزار و ۲۰۰ تومان رسید. البته قیمت دلار در معاملات پشت خطی هرات حتی کانال ۶۴ هزار تومان را از دست داد و در مرز حمایت ۶۳ هزارو ۸۰۰ تومان معامله می‌شد.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
زمستان سرد بورس برای سهامداران

قیمت تتر هم با کاهش نزدیک به ۱۵۰۰ تومانی از ۶۶ هزارو ۵۰۰ تومان به سمت کف کانال ۶۵ هزار تومان حرکت کرد.

قیمت درهم روز شنبه‌ را با گپ منفی ۲۵۰ تومانی نسبت به آخرین نرخ هفته گذشته آغاز کرد که کانال ۱۸ هزار تومان را از دست داد. نرخ حواله درهم با کاهش به ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان رسید.

قیمت سکه با کاهش کانال ۴۴ میلون را از دست داد و به ۴۳ میلیونو ۱۰۰ هزار تومان رسید. حباب سکه هم با کاهش به ۱۵ درصد رسید یعنی شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان سکه حباب است.

قیمت طلای آبشده در روز شنبه با کاهش در تلاش برای از دست دادن کف ۱۶ میلیون بود. البته در نرخ‌های کف، حباب طلای آبشده منفی شد.

در روز شنبه همچنان شایعه اصلاح نرخ نیما در بازار بود. در یکی از این مطالب نوشته شده بود که قیمت نیما به ۴۹ هزار تومان نزدیک خواهد شد. از نگاه تحلیل‌گران اگر این اتفاق بیفتد، دست بازارساز در تزریق باز خواهد شد. یک خبر هم درباره مذاکرات برجام به بازار آمد که فعلا معامله‌گران آن را جدی نگرفتند.

به عقیده تحلیل‌گران با تعدیل شدن تنش در منطقه، بازار ارز و سکه همچنان می‌توانند به سمت اصلاحات بروند. البته گروهی از تکنیکال‌کاران معتقدند که در چارت ریزش سنگین مشاهده نمی‌شود و فقط اصلاح است. از لحاظ فنی قیمت دلار نزدیک کف کانال صعودی است که اگر این کف را از دست بدهد سرعت کاهش بیشتر می‌شود. حمایت مهم دلار هرات حوالی ۶۳ هزار و ۸۰۰ تومان است و حمایت طلای آبشده حوالی ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.