به گزارش اقتصادران، در معاملات روز شنبه هشتم اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، شاخص کل بورس تهران ۶۵۴ واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۳۰۴ هزار و ۹۷۹ واحد رسید.

شاخص کل فرابورس با ریزش ۸۵ واحدی به رقم ۲۵ هزار و ۵۱۹ واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افت ۸۹ واحد به سطح ۱۴۰ هزار و ۹۰۰ واحد رسید.

تداوم ورود پول حقیقی به بورس

روز شنبه برای ششمین روز متوالی خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و ۳۶ میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد.

امروز نماد حسینا بیشترین ورود پول حقیقی را داشت که ارزش آن ۲۶ میلیارد تومان بود. پس از حسینا، نمادهای ثپردیس، فملی، آسیا و تاصیکو بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای خودرو، فولاد، ورنا، خساپا و کرومیت تعلق داشت.

030208

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌های بازار سهام

امروز قیمت سهام فملی متأثر از رشد قیمت جهانی مس صعود کرد به تنهایی ۲ هزار و ۹۳۵ واحد شاخص را بالا کشید. پس از فملی، تاصیکو و سدشت نمادهای سبز پوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر نمادهای شپنا، شستا و وبملت از نمادهای قرمز بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای تجلی، حسینا و فجهان بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای آریا، شگویا و خاور نمادهایی هستند که اثر کاهنده بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد ذوب بیشترین تراکنش را داشت و کاما و خزامیا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز خاور، کرمان و کرومیت بیشترین تراکنش را داشتند.

ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۱۰ هزار و ۴۰۹ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۶۴۲ میلیارد تومان بود که ۶ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز تشکیل می‌دهد.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
حال بورس خوب می شود؟

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش ۰٫۴ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۴ هزار و ۷۰۲ میلیارد تومان رسید.

030208

پرمعامله‌ترین سهم‌ها

در معاملات امروز نماد ثپردیس بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۸۵ میلیارد تومان بود.

پس از ثپردیس، خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و خزامیا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد فاراک و فملی در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام ذوب با تعداد ۷۴۷ میلیون و ۵۱۵ هزار و ۱۲۲ سهم در صدر قرار گرفته است. فاراک در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. دو نماد وتجارت و شستا نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

صف‌های خرید و فروش بورس

در معاملات شنبه، ۷۹ نماد صف خرید داشتند و ۳۲ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت ۳۴  درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۲۰۳ میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۲۸ درصدی به ۱۶۷ میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

030208