به گزارش اقتصادران، نسبت اشتغال یک شاخص کلیدی بازار کار است که نشان می‌دهد از هر ۱۰۰ نفری که در سن اشتغال قرار دارند، چند نفر شاغل هستند.

این رقم میانگینی از کل کشور است و اگر به تفکیک استان‌ها بررسی شود نتایج متفاوتی حاصل می‌شود. با این که نسبت اشتغال در کشور به ۳۸ درصد نرسیده اما ۱۰ استان وجود دارند که این نسبت در آن‌ها از ۴۰ درصد هم فراتر رفته است. استان زنجان، در صدر این لیست قرار داد.

photo 2024 05 29 17 38 36 1024x657 - نقشه «اشتغال» ایران در سال 1402 / استانی که تهران را در میزان اشتغال شکست داد

نسبت اشتغال ۴۷ درصدی در زنجان

نسبت اشتغال شاخصی است که نشان می‌دهد چند درصد از افراد در سن اشتغال (۱۵ ساله و بالاتر) مشغول به کار هستند و جزء شاغلین به حساب می‌آیند. این نسبت در کل کشور در سال گذشته به ۳۷.۹ درصد رسیده است.

از میان استان‌های کشور، ۱۰ استان نسبت اشتغال بالای ۴۰ درصد را تجربه کرده‌اند. در صدر این لیست، استان زنجان قرار گرفته که نسبت اشتغال آن برابر با ۴۷.۲ درصد است. یعنی در این استان از هر ۱۰۰ نفر در سن اشتغال، ۴۷ نفر شاغل هستند. این رقم در مقایسه با سایر استان‌های کشور به مراتب بالاتر است و نشان می‌دهد وضعیت اشتغال این استان نسبت به سایر استان‌ها در شرایط بهتری قرار دارد.

پس از آن، استان اردبیل قرار گرفته که نسبت اشتغال در آن ۴۲.۷ درصد است. استان مازندران نیز نسبت ۴۱.۲ درصدی را به خود اختصاص داده است. استان‌های گیلان، خراسان شمالی، یزد، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، قزوین و همدان نیز به ترتیب در رتبه‌های چهارم تا دهم قرار گرفته‌اند. بعد از این استان‌ها، نرخ اشتغال به کمتر از ۴۰ درصد می‌رسد. کمترین نرخ اشتغال در سال گذشته نیز ۳۰ درصد بوده که متعلق به استان کهگیلویه و بویر احمد است. برخلاف تصورها، استان تهران به عنوان پایتخت اقتصادی و سیاسی کشور نیز نسبت اشتغال بالایی نداشته و از هر ۱۰۰ نفر در سن اشتغال در آن تنها ۳۸ نفر شغل دارند و سایر افراد بیکار هستند.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
چگونه لوازم یدکی تقلبی را از اصل تشخیص بدهیم؟

030316 1024x657 - نقشه «اشتغال» ایران در سال 1402 / استانی که تهران را در میزان اشتغال شکست داد