• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Thursday - 20 June - 2024
0

مردم کدام استان بیشتر جویای کار بوده اند؟

  • کد خبر : 10998
  • 20 فروردین 1403 - 8:56
مردم کدام استان بیشتر جویای کار بوده اند؟
در سال 1402، ‌زنجانی ها برای 4 فصل متوالی بیشترین تمایل را برای حضور به بازار کار داشته اند. در مقابل در ایلام و کهگیلویه و بویراحمد نرخ مشارکت اقتصادی کمتر از 35 درصد بوده و انگیزه حضور مردم به فعالیت در بازار کار در مقایسه با دیگر استان‌ها کمترین سطح را به ثبت رسانده است. در ادامه نرخ مشارکت اقتصادی این استان ها در فصل های مختلف بررسی شده است.

به گزارش اقتصادران، نرخ مشارکت یکی از مفاهیم اساسی بازار کار بوده و نشان می دهد چه نسبتی از مجموع افراد در سن کار، به دنبال شغل بوده و انگیزه ورود به بازار کار را داشته اند.

در سال ۱۴۰۲، ‌زنجانی ها برای ۴ فصل متوالی بیشترین تمایل را برای حضور به بازار کار داشته اند. در مقابل در ایلام و کهگیلویه و بویراحمد نرخ مشارکت اقتصادی کمتر از ۳۵ درصد بوده و انگیزه حضور مردم به فعالیت در بازار کار در مقایسه با دیگر استان‌ها کمترین سطح را به ثبت رسانده است. در ادامه نرخ مشارکت اقتصادی این استان ها در فصل های مختلف بررسی شده است.

در سال ۱۴۰۲ از هر ۱۰۰ فرد در سن کار چند نفر تمایل به اشتغال داشته اند؟

نرخ مشارکت اقتصادی یکی از مفاهیم اساسی بازار کار است که نشان می دهد از مجموع افراد ۱۵ ساله و بیشتر،‌ چند نفر تمایل به حضور در بازار کار داشته و با این هدف به جست و جوی شغلی پرداخته‌اند. بالا بودن نرخ مشارکت معمولا به معنای افزایش توانمندی اقتصاد، تولید و رشد اقتصادی است. افزون بر آن نرخ مشارکت بالا نشان دهنده رونق بازار کار و فرصت های شغلی مناسب است،‌ در حالی که نرخ مشارکت پایین ممکن است نشانگر مشکلات و تضعیف بازار کار باشد.

نگاهی به آمارهای منتشر شده توسط مرکز آمار نشان می دهد در سال ۱۴۰۲ میانگین نرخ مشارکت اقتصادی کشور ۴۱.۲ درصد بوده است. این رقم بدان معناست که در سال ۱۴۰۲ از هر ۱۰۰ فرد در سن کار (۱۵ ساله و بیشتر)،‌ حدود ۴۱ نفر تمایل به حضور در بازار کار داشته و در این راستا به جست و جو پرداخته اند. البته این رقم مربوط به میانگین مشارکت اقتصادی در کل کشور بوده و در استان های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
کاهش شدید قیمت خودرو در بازار

در ادامه به این سوال پرداخته شده که کدام استان‌ها بیشترین و کدامیک کمترین نرخ مشارکت اقتصادی را در سال ۱۴۰۲ داشته اند. پیش از آن لازم است توجه شود که مرکز آمار ایران این نرخ را به صورت فصلی ارائه می دهد. دلیل این امر آن است که برخی مشاغل نظیر امور مربوط به کشاورزی در فصولی مانند بهار رونق داشته و در زمستان در رکود به سر می برند.

030118 1024x662 - مردم کدام استان بیشتر جویای کار بوده اند؟

زنجان،‌ رکورد دار بیشترین نرخ مشارکت در ۴ فصل متوالی

شواهد آماری نشان می‌دهد در سال ۱۴۰۲ استان زنجان برای ۴ فصل متوالی، ‌رتبه نخست بالاترین نرخ مشارکت را در میان ۳۱ استان کشور به خود اختصاص داده است. افزون بر آن زنجان تنها استانی است که نرخ مشارکت اقتصادی بالای ۵۰ درصد را به ثبت رسانده است. به بیان دقیق تر در سال ۱۴۰۲ میانگین نرخ مشارکت در استان زنجان ۵۰.۶ درصد گزارش شده است. این رقم حکایت از شرایط خوب بازار کار در این استان داشته و نشان می دهد از هر ۲ فرد در سن کار در استان زنجان،‌ یک نفر تمایل و انگیزه کار کردن داشته و با این هدف به دنبال کار بوده است.

تنوع مشاغل صنعتی اعم از صنایع فلزی، نساجی و غذایی، شرایط آب و هوایی مساعد برای مشاغل کشاورزی و دامپروری،‌ تنوع مشاغل خدماتی و رونق گردشگری به دلیل وجود جاذبه های طبیعی، رونق مشاغل خانگی و صنایع دستی را می توان یکی از دلایل بالا بودن نرخ مشارکت در استان زنجان دانست. افزون بر آن ایجاد ظرفیت های شغلی جدید از طریق اجرای طرح هایی نظیر تبصره ۱۸و اعطاء تسهیلات به مشاغل خانگی از دیگر عواملی است که در سال گذشته بر بهبود نرخ مشارکت استان زنجان اثرگذارده و فضای ورود به بازار کار را مثبت نموده است.

رقابت ایلام و کهگیلویه در ثبت کمترین نرخ مشارکت سال ۱۴۰۲

در بهار ۱۴۰۲، نرخ مشارکت اقتصادی در استان ایلام به ۳۲.۸ درصد رسیده است. این رقم کمترین نرخ مشارکت اقتصادی ثبت شده در میان استان ها در بهار محسوب می شود. البته سطوح مشارکت در سال ۱۴۰۲ ارقام کمتری را نیز به خود دیده است.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
ایران رتبه یکی مانده به آخر در میان ۲۰ اقتصاد بزرگ آسیا!

در تابستان همین سال نرخ مشارکت در استان کهگیلویه و بویراحمد به سطح ۳۲.۵ درصدی رسید و در ادامه این سیر نزولی این رقم در پاییز بر سکوی ۳۱.۱ درصدی قرار گرفته است. بدین ترتیب استان کهگیلویه و بویراحمد کمترین نرخ مشارکت اقتصادی را در سال ۱۴۰۲ در میان استان ها به خود اختصاص داده است.

استان ایلام که در بهار همین سال کمترین نرخ مشارکت را به خود اختصاص داده بود در زمستان باردیگر نرخ مشارکت ۳۱.۴ درصدی را به ثبت رسانده و بر سر اتخاذ جایگاه نخست کمترین نرخ مشارکت با کهگیلویه به رقابت پرداخته است.

لینک کوتاه : http://www.eghtesadran.com/?p=10998

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها