• امروز : یکشنبه - ۶ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 26 May - 2024
0
کارشناس بازار سرمایه:

متاسفانه پولی وجود ندارد که وارد بازار سهام شود / نرخ بهره ترمز بورس را کشید!

  • کد خبر : 12745
  • 16 اردیبهشت 1403 - 9:20
متاسفانه پولی وجود ندارد که وارد بازار سهام شود / نرخ بهره ترمز بورس را کشید!
مهدي رضايتي، درخصوص نرخ بهره نوشت: مساله اساسي نرخ بهره بوده كه به تنهايي جلوي همه متغيرهاي مثبت ايستاده است. از طرفي ظرفيت رشد نرخ دلار نيما وجود دارد و از طرف ديگر بورس در فصل مجامع با لحاظ تقسيم سود، ۱۰ تا ۱۵درصد بازدهي مي‌دهد اما فعلا اين اتفاق نيفتاده است. نبايد انتظار اصلاح يا ريزش داشت اما نرخ بهره فعلا ترمز رشد بورس را كشيده است.

به گزارش اقتصادران، روزنامه تعادل نوشت:

بورس تهران دومین هفته اردیبهشت ماه را نیز همانند فروردین با سختی و زیان پشت سر گذاشت تا دوباره زیان مهمان پرتفوی سهامداران شود. این تجربه و بازدهی منفی درحالی رخ می‌دهد که اغلب کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند که تالار شیشه‌ای معاملات طی هفته اخیر سبزپوش شود.

به نوعی بورس تهران حرفی برای گفتن ندارد و معاملات روی یک خط نامشخص است و به نوعی در بی خبری نمی‌تواند تصمیم درستی بگیرد.بازار یک روز به واسطه اخبار مثبت و روز دیگر منفی است. درحال حاضر تا حدود زیادی از تنش و ریسک‌های سیاسی در بازار کاسته شده است و یک سایه آرامش روی بازار وجود دارد.

نرخ بهره بین بانکی نیز اکنون مولفه مهمی برای بازار است. نرخ بهره بین بانکی مانند هفته قبل با کاهش بسیار جزئی همراه بود؛ این نرخ در هفته منتهی به ۱۲ اردیبهشت ماه با کاهش یک صدم درصدی نسبت به هفته قبل از آن به ۲۳,۵ درصد رسیده است. نرخ سود بین بانکی در هفته منتهی به ۵ اردیبهشت ماه نرخ سود بین بانکی با کاهش یک صدم درصدی نسبت به هفته قبل از آن به ۲۳.۵۱ درصد رسیده بود. این نرخ از ابتدای سال جاری با روند کاهشی همراه بود به جز هفته منتهی به ۲۹ فروردین ماه. نرخ بهره بین بانکی در هفته پایانی فروردین با افزایش همراه شدو با ۴ صدم درصد افزایش نسبت به هفته قبل از آن به ۲۳.۵۲ درصد رسید.

مهدی رضایتی، کارشناس بازار سرمایه درخصوص نرخ بهره نوشت: مساله اساسی نرخ بهره بوده که به تنهایی جلوی همه متغیرهای مثبت ایستاده است. از طرفی ظرفیت رشد نرخ دلار نیما وجود دارد و از طرف دیگر بورس در فصل مجامع با لحاظ تقسیم سود، ۱۰ تا ۱۵درصد بازدهی می‌دهد اما فعلا این اتفاق نیفتاده است. نباید انتظار اصلاح یا ریزش داشت اما نرخ بهره فعلا ترمز رشد بورس را کشیده است.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
پای مسائل عاطفی به جمع نمایندگان و دولتمردان هم باز شد!

قیمت‌‌های جهانی با توجه به پیش‌بینی‌ها احتمالا طی ماه‌های آینده و با کاهش نرخ بهره توسط فدرال‌‌رزرو جان بگیرد و این مساله در کنار رشد نرخ دلار نیما محرکی برای آغاز روند مثبت است. متاسفانه پولی وجود ندارد که وارد بازار سهام شود، به همین دلیل P/E بازار به‌شدت کاهشی شده است. ارزش دلاری بورس هم در کف تاریخی قرار دارد. با ورود نقدینگی بازار جان می‌گیرد اما فعلا سیاست دولت بر محور کاهش نرخ بهره نیست. شرایط به‌طور کلی سخت شده و همه بازارها به رکود رفته‌اند.

بند مالیاتی بودجه چنانچه اجرا شود خبر بدی برای بورس، شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری است اما این موضوع فاکتور مهمی نیست که اصلاح آن بازار را تکان دهد و اگر اثری بگذارد، مقطعی است. مساله اساسی نرخ بهره و سیاست‌های انقباضی دولت است که همه‌چیز را سرکوب می‌کند. در این میان پایین بودن دلار نیما معایبی دارد و ظاهرا تصمیم دولت بر این است که دلار آزاد را در کانال ۶۰هزار تومان نگه دارد و دلار در سامانه نیما به تدریج رشد کند.

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژوئیه، ۱۴ سنت افزایش یافت و به ۸۳ دلار و ۸۲ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت امریکا با ۱۶ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش، به ۷۹ دلار و ۱۱ سنت در هر بشکه رسید. با این حال، هر دو شاخص در مسیر ثبت کاهش هفتگی چشمگیری قرار دارند که ناشی از نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به بالا ماندن نرخهای بهره امریکا به مدت طولانی‌تر و محدود شدن رشد اقتصادی این کشور و کاهش تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه است.

به گفته الکس هودز، تحلیلگر نفتی استون ایکس، هر دو شاخص پایین میانگین ۲۰۰ روزه خود قرار دارند که از نظر فنی، نشان‌دهنده نزولی شدن قیمت نفت است. تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی نوشتند: در حالی که فصل رانندگی تابستانی امریکا پیش روی ما قرار دارد، تورم بالا ممکن است باعث شود مصرف کنندگان در طول تعطیلات، مسیرهای کوتاهتری را انتخاب کنند. بازار اکنون به داده‌های اقتصادی امریکا و شاخصهای عرضه نفت آینده بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت امریکا چشم دوخته است.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
افزایش سقف معافیت مالیاتی اصناف و مشاغل تا 3 برابر

فدرال رزرو امریکا، هفته جاری، نرخهای بهره را بدون تغییر نگه داشت و به آمار مایوس کننده اخیر از نرخ بالای تورم اشاره کرد که باعث می‌شود کاهش نرخ بهره، مدتی طول بکشد. در نتیجه سرمایه‌گذاران بازار نفت با توجه به عدم کاهش نرخ بهره این کشور، نگران کندی رشد اقتصادی امریکا شده‌اند. پس از انتشار آماری که جهش غیرمنتظره ذخایر نفت امریکا را نشان داد، قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه، بیش از ۳ درصد سقوط کرده بود.

همچنین مذاکرات حماس و رژیم صهیونیستی برای آتش بس موقت، نرخ ریسک ژئوپلیتیکی ناشی از جنگ غزه را که قیمت نفت را تحت تاثیر احتمال مختل شدن عرضه جهانی، بالا نگه داشته بود، ضعیف کرده است. نفت برنت از ابتدای هفته جاری تاکنون، ۶.۳ درصد و شاخص نفت امریکا، ۵.۶ درصد کاهش داشته است. این کاهش شدید، درست چند هفته قبل از نشست بعدی وزیران اوپک پلاس، اتفاق افتاده است.

سه منبع آگاه در اوپک پلاس اظهار کردند: اگر تقاضا برای نفت افزایش بیشتری پیدا نکند، این گروه ممکن است کاهش تولید نفت داوطلبانه به میزان ۲.۲ میلیون بشکه در روز را که تا پایان ژوئن تعیین شده است، تمدید کند. بر اساس گزارش رویترز، آمار اشتغال امریکا که معیاری برای ارزیابی سلامت بازار کار این کشور و معیار کلیدی برای فدرال رزرو در تصمیم‌گیری درباره نرخهای بهره است، روز جاری منتشر خواهد شد. همچنین، شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز، روز جمعه آمار دکل‌های حفاری نفت و گاز امریکا را که معیاری برای ارزیابی تولید این کشور در ماه‌های آینده است، اعلام می‌کند.

معاملات تالار شیشه‌ای در هفته اخیر

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته به رقم ۲ میلیون و ۲۶۴ هزار و ۹۲۴ واحد رسید و نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل ۳۹ هزار و ۵۲۴ واحد پایین‌تر ایستاد و بازدهی هفته شاخص بورس منفی ۱,۷ درصد شد. شاخص هم وزن نیز در پایان هفته نسبت به هفته پیشین ۱۲ هزار و ۸۱۲ واحد پایینتر ایستاد و بازدهی منفی ۱.۶ درصدی را ثبت کرد. در هفته اخیر، شاخص کل بورس تهران در روز شنبه افزایش ۶۵۴ واحدی داشت اما روز یکشنبه ۲۰ هزار و ۱۴۵ واحد پایین آمد. شاخص روز دوشنبه ۳ هزار و ۷۳۷ واحد افت کرد و روز سه‌شنبه ۱۲ هزار و ۲۲۶ واحد ریزش کرد. در روز چهارشنبه نیز شاخص کل ۳ هزار و ۹۰۲ واحد تنزل کرد.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
داود منظور رییس سازمان برنامه و بودجه شد+ جزئیات و سوابق کاری

در این هفته، میانگین ارزش معاملات بازار سهام ۸۸ هزار و ۶۸۸ میلیارد تومان بود که نسبت به رقم ۹۰ هزار و ۳۴۵ میلیارد تومانی هفته پیشین افت ۲ درصدی داشته است. میانگین ارزش معاملات خرد بورس نیز ۳ هزار و ۹۳۵ میلیارد تومان بود که نسبت به رقم ۵ هزار و ۶۹۰ میلیاردی هفته پیشین، کاهش ۳۱ درصدی داشته است.

میانگین ارزش صف‌های فروش در هفته اخیر ۲۲۱ میلیارد تومان بود که از میانگین هفته‌ پیشین ۲۲ میلیارد تومان بیشتر بود و رشد ۱۱ درصدی داشته است. بالاترین رقم هفته ۳۱۹ میلیارد تومان بود که در روز سه‌‌شنبه ثبت شد و کمترین رقم ۱۶۷ میلیارد تومان بود که در روز ‌‌شنبه ثبت شد. میانگین ارزش صف‌های خرید در هفته اخیر ۱۵۹ میلیارد تومان بود که از میانگین هفته گذشته ۲۲۸ میلیارد تومان کمتر بود. در این هفته، میانگین ارزش صف‌های خرید ۵۹ درصد کاهش یافته است. بالاترین رقم هفته ۲۰۳ میلیارد تومان بود و در روز ‌شنبه ثبت شد.

پایین‌ترین رقم به روز یک‌شنبه برمی‌گردد که ۱۲۷ میلیارد تومان بود. در اولین روز معاملاتی هفته، ۳۶ میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. اما یکشنبه ۱۱۹ میلیارد تومان سرمایه خارج شد و روز دوشنبه این رقم به ۱۱۴ میلیارد تومان رسید. در روز سه‌شنبه نیز ۲۳۷ میلیارد تومان پول حقیقی خارج شد. در آخرین روز معاملاتی هفته نیز پول حقیقی خارج شد که ارزش آن ۲۱۴ میلیارد تومان بود. در مجموع کل هفته ۶۴۸ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد و میانگین روزانه خروج پول حقیقی ۱۳۰ میلیارد تومان بود.

لینک کوتاه : http://www.eghtesadran.com/?p=12745

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها