• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Saturday - 13 July - 2024
0

فعالان بورس خواستار آمدن کدام نامزد هستند؟

  • کد خبر : 1936884
  • 14 تیر 1403 - 10:44
فعالان بورس خواستار آمدن کدام نامزد هستند؟
به نظر مي‌رسد كه احتمالا بورس در ماه‌هاي اول روند نزولي بيشتري به خود بگيرد و پس از آن با انتخاب كابينه دولت چهاردهم تغيير مسير دهد. البته بسياري از كارشناسان بورسي عقيده دارند كه اگر مسعود پزشكيان به پاستور راه پيدا كند بورس مثبت خواهد شد؛ چراكه تا به امروز برنامه مناسبي درخصوص عملكرد خود ارايه داده است.

به گزارش اقتصادران، قرار است روز جمعه دومین دور انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شود و همین موضوع باعث شده بازارها کمی در رکود فرو بروند و به نوعی صبر کنند تا مشخص شود که کدام یک از کاندیداهای ریاست‌جمهوری منتخب مردم است؛ زیرا انتخاب شدن هر یک از این افراد می‌تواند تاثیر متفاوتی بر اقتصاد کشور داشته باشد.

درحال حاضر تنها دو نفر در رقابت انتخاباتی حضور دارند که هر یک موضع‌های متفاوتی برای اقتصاد، سیاست و بازار سرمایه کشور دارند و انتخاب شدن هر یک از این افراد می‌تواند بازار سرمایه را با واکنش جدید روبرو سازد.
در آخرین مناظرات پیش از انتخابات هر یک از کاندیداها موضع خود را درخصوص بورس بیان کردند. مسعود پزشکیان، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری درخصوص بورس گفت: نگاه من در بورس همان است که آقای عبده تبریزی مطرح کرده است و موضع من روشن است. من دیروز نیز گفتم که اقتصاد یک نفر نیست و اینگونه نیست که یک نفر برای مملکت نقشه اقتصادی بکشد بلکه مجموعه‌ای از اقتصاددان‌ها هستند که متناسب با تخصص برای اینکه چگونه با چه مشکلی برخورد کنند، نسخه طراحی خواهند کرد. اگر ما بخواهیم کاری کنیم کارشناسان مربوط به آن رشته را به کار خواهیم گرفت؛ چرا که اصولاً دولت نباید در قیمت‌ها دخالت کند و اصولاً دولت نباید به تولید دستور دهد چه چیزی تولید کند و با چه قیمتی عرضه کند و به چه میزان صادرات داشته باشد؛ یعنی مداخله دولت در اقتصاد همین بلا را چه سر بورس چه سر بازار و چه سر تولید کننده می‌آورد.
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری عنوان کرد: کاری که باید انجام شود توسط کارشناسان اعلام شده و موضع ما اعلام شده است و آقای عبده تبریزی را نیز همه می‌شناسند؛ اگر آن دیدگاه غلط است، مردم نظر بدهند. آنچه که ما انجام خواهیم داد درباره بورس این است که ثبات و امنیت را به بورس برخواهیم گرداند و پول کسری دولت را از بورس جبران نخواهیم کرد؛ چراکه الان دولت‌ها کسری خود را از آنجا جبران می‌کنند.
دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
بی میلی عمدی دولت در واردات خودرو

   بازگشت ثبات در بورس

جلیلی از پزشکیان پرسید چگونه ثبات را به بورس باز می‌گردانید که در پاسخ پزشکیان گفت: وقتی دولت در قیمت گذاری دخالت نکند و در قوانین دخالت و بی ثباتی ایجاد نکند و در کار تولید مداخله نکند بورس مسیر خود را طی می‌کند. از نظر تخصصی و علمی میان اقتصاد بهداشت و درمان، اقتصاد صنعت، اقتصاد پولی و مالی و اقتصاد بورس زمین تا آسمان با هم فرق دارد و ما جهت حل ناترازی‌ها در هر حوزه قطعاً از کارشناسان مربوطه استفاده خواهیم کرد. حل مشکل بورس یک با نسخه ساده امکان پذیر نیست، بلکه حتی موج تحریم نیز در بورس تاثیرگذار خواهد بود.
جلیلی در پاسخ به این سوال مجری که گفت منتقدان شما می‌گویند اگر شما رییس‌جمهور شوید بورس ریزش می‌کند. می‌گویند شما طرفدار قیمت دستوری هستید، لطفا مشخصا بفرمایید تحلیل بورس و وضعیت آن در دولت شما چگونه خواهد بود؟ اظهار کرد: میلیون‌ها نفر از مردم ما با بورس درگیر هستند. در همین ایام در بسیاری از اجتماعاتی که شرکت کردم، بسیاری از مردم ضربه‌های جدی به خاطر سوءمدیریت متحمل شده بودند. بورس نماد اقتصاد کشور است. سوء مدیریت اقتصاد خود را در بورس نشان داد و متاسفانه مردم خرده سرمایه‌دار بیشترین ضرر را کردند. وی ادامه داد: در سال ۹۹ که مسائل بورس پیش آمد به آقای روحانی برای بورس نامه نوشتیم و ۲۲ نکته به ایشان گوشزد کردیم. آقای عبدی چرا به ایشان راهکار ندادند؟ چرا سرمایه‌ها به فلاکت کشیده شد؟ در صورتی که دولت نیز همسوی آقای عبدی بود. چرا سرمایه‌های مردم در بازار بورس سوخت؟
وی ادامه داد: بورس بهترین ابزار برای اقتصاد کشور، ارتقای آن و جهشی است که ما می‌گوییم. بازار اولیه بورس بستر تولید است. بورس ثانویه نیز تنطیم کننده بورس اولیه است. بورس مدیریت می‌خواهد. یعنی باید شورای ثبات داشته باشیم. تصمیم بانک مرکزی و بیمه نباید به بورس ضرر بزند. برای تصادف رانندگی بیمه داریم. چرا برای سهام بیمه نداشته باشیم؟ پیشنهاد ما بیمه سهام است. اگر سهام را بیمه کنیم، مردم متضرر نمی‌شدند.

با این صحبت‌ها به نظر می‌رسد که احتمالا بورس در ماه‌های اول روند نزولی بیشتری به خود بگیرد و پس از آن با انتخاب کابینه دولت چهاردهم تغییر مسیر دهد. البته بسیاری از کارشناسان بورسی عقیده دارند که اگر مسعود پزشکیان به پاستور راه پیدا کند بورس مثبت خواهد شد؛ چراکه تا به امروز برنامه مناسبی درخصوص عملکرد خود ارایه داده است و حتی در دور نخست انتخابات که ارای مسعود پزشکیان بیش از سعید جلیلی بود و به همین واسطه بورس مثبت شد. حال باید صبر کرد و منتظر ماند دید که نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری بازارها را به کدامین سو میبرد.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
خبر خوش برای کارگران / اختصاص زمین های اطراف شهرهای صنعتی برای مسکن کارگری

   بازار از دریچه معاملات
در آخرین روز کاری هفته یعنی چهارشنبه، شاخص کل بورس تهران ۱۰ هزار و ۳۶۱ واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار و ۶۶۲ واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش هزار و ۹۰۷ واحدی در رقم ۶۷۵ هزار و ۴۷ واحدی ایستاد.شاخص کل فرابورس با رشد ۴۹ واحدی به رقم ۲۲ هزار و ۱۵۵ واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افزایش ۸۷۴ واحد به سطح ۱۱۸ هزار و ۹۹۳ واحد رسید.

روز چهارشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی برای پنجمین روز متوالی منفی شد و ۲۶۵ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد. در این روز نماد شستا بیشترین خروج پول حقیقی را داشت که ارزش آن ۲۸ میلیارد تومان بود. پس از شستا، نمادهای حفارس، فملی، تایرا و وبملت بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای شپنا، فولاد، غبهنوش، شفام و تاصیکو تعلق داشت.

در آخرین روز معاملاتی هفته ارزش معاملات کل بازار سهام به ۲۵ هزار و ۵۱۴ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۱۶ هزار و ۷۸۵ میلیارد تومان بود که ۶۶ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز تشکیل می‌دهد. ارزش معاملات خرد نیز با افزایش ۱۳ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۳ هزار و ۷۴۴ میلیارد تومان رسید.  در معاملات چهارشنبه، ۴۱ نماد صف خرید داشتند و ۹۴ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت ۲۳ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۱۴۱ میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۸ درصدی به ۲۳۴ میلیارد تومان رسید.

لینک کوتاه : http://www.eghtesadran.com/?p=1936884

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها