• امروز : چهارشنبه - ۹ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Wednesday - 29 May - 2024
0

فروش علنی پوشاک قاچاق در کشور! / پوشاک دست‌دوم بلای جان تولیدات داخلی

  • کد خبر : 10175
  • 27 اسفند 1402 - 10:52
فروش علنی پوشاک قاچاق در کشور! / پوشاک دست‌دوم بلای جان تولیدات داخلی
عضو اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران بیان کرد: بعد از شیوع کرونا، باتوجه‌به شرایط اقتصادی ایران و دنیا، حجم بسیار زیادی پوشاک استوک، از رده ‌خارج و تاناکورا که در اروپا، بنگلادش و پاکستان انباشته شده بودند، با قیمت بسیار پایینی از مرزهای مختلف وارد کشور شد و در حال حاضر نیز ادامه دارد.

به گزارش اقتصادران، مطابق با گزارش وزارت صمت، حدود ۲٫۵ میلیون نفر در صنعت پوشاک کشور، مشغول به کار هستند، این در حالی بوده که اطلاعات موجود، ظرفیت خالی بیش از ۴۰ درصدی را در این صنعت نشان می‌دهد.

از سوی دیگر مطابق با اظهارنظر برخی فعالان صنعت نساجی کشور، سهم صنایع داخلی این حوزه در بازار حدود ۹ میلیارددلاری ایران، تنها ۵٫۵ میلیارد دلار است و با یک برنامه‌ریزی می‌توان علاوه بر رشد صنعت در این بخش، زمینه صادرات کالاهای داخلی به بازارهای منطقه را نیز فراهم کرد، لیکن قاچاق سد راهی محکم برای احیای دوباره صنعت نساجی است.

آمارهای متناقض در صنعت نساجی

مطابق با آمارهای رسمی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، میزان قاچاق پوشاک حدود ۱٫۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود. البته پیش از تصویب قانون ممنوعیت عرضه پوشاک با برند محرز، اعداد اعلامی حدود ۳٫۲ میلیارد دلار بود که با تصویب این قانون، آمار پوشاک قاچاق کاهش چشمگیری داشت، هر چند در حال حاضر بیش از ۱۲۵ برند محرز پوشاک قاچاق در حال عرضه هستند و مشخص نیست ۱٫۵ میلیارد دلار اعلامی از سوی ستاد به فعالیت این برنده‌ها مرتبط است یا خیر؟

از سوی دیگر مطابق با ادعای اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، آمار قاچاق در این حوزه ۳٫۵ میلیارد دلار است که حدود ۲ میلیارد دلار با آمار اعلامی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تفاوت دارد و به سبب ارتباط مستقیم تولید با قاچاق، اعضای این انجمن، طی نامه‌های متعددی گلایه‌های خود را به مسئولین ابلاغ داشته‌اند.

علاوه بر این اعضای این انجمن، در روزهای اخیر با ارسال نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب مراتب اعتراض خود در خصوص عدم مقابله با عرضه و فروش کالای قاچاق را اعلام کردند. در بخشی از متن این نامه آمده است: «همان‌طور که مستحضرید قاچاق پوشاک طی سال‌های گذشته بسیار گسترش‌یافته و بازار تولیدکنندگان داخلی را به‌شدت محدود نموده است و باتوجه‌به ماهیت استوک و گاهی دست‌دوم آن علاوه بر قریب مصرف‌کنندگان سلامتی ایشان را نیز به مخاطره انداخته است.»

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
نرخ سود بین بانکی ثابت شد + جدول

آنچه مشخص است، آسیب عرضه کالاهای قاچاق به تولید کشور غیرقابل‌کتمان است؛ لذا نهادهای تصمیم‌گیرنده باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، اقدامات لازم را مدنظر قرار دهند تا این پدیده زیرزمینی رفته‌رفته از اقتصاد کشور حذف شود.

اما این حجم عجیب از پوشاک قاچاق از چه طریقی وارد کشور می‌شود؟

دراین‌خصوص باید توضیح داد، وسعت نقاط مرزی کشور در کنار مناطق آزاد متعدد، تمامی صنایع کشور را تحت‌الشعاع قرار داده است، البته نباید کوله بری و ته لنجی را نادیده گرفت، اما پوشاک، کالای ممنوعه دسته ۴ محسوب می‌شود و واردات آن حتی از دو طریق کوله بری و ته لنجی نیز ممنوع است.

هر چند برخی از کوله بران و ملوانان در قبال دریافت هزینه، پوشاک را غیرقانونی به کشور وارد می‌کنند، اما درواقع برخی از افراد دارای ثروت و قدرت، با پرداخت هزینه‌هایی این دو قشر را به سمت واردات کالای ممنوعه سوق می‌دهند و عجیب اینجاست که مسئولان کشور تصور می‌کنند کوله بری و کالای ته لنجی در اقتصاد کشور تأثیرگذار نیست.

اما گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس بیانگر آن است که در سال گذشته، ۷۰ تا ۱۰۰ هزار کولبر بین یک تا ۳ میلیارد دلار کالا از استان‌های غربی و ۲۰ هزار ملوان نیز از طریق ته لنجی بین ۳ تا ۵ میلیارد دلار کالا را از استان‌های جنوبی به کشور وارد کرده‌اند، درواقع سهم ۱۳ درصدی این دو قشر تأثیر بسزایی در اقتصاد کشور داشته و می‌تواند برای تحقق رشد تولید مشکل قابل توجهی ایجاد کنند.

بی‌تردید اگر دولت در سطح عرضه، به مقابله با اجناس قاچاق بپردازد، به سبب افزایش ریسک، روند ورود پوشاک قاچاق از هر طریقی، کاهش خواهد یافت، به عبارتی شاهد عرضه پوشاک قاچاق در مزون‌های لاکچری آپارتمانی شمال شهر تهران و ۱۲۵ برند خارجی محرز قاچاق نخواهیم بود، امری که در هفته گذشته بار دیگر در دستور کار برخورد وزارت صمت، فراجا و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار گرفته است.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
کرایه تاکسی‌های اینترنتی افزایش می‌یابد؟

برخورد با پوشاک قاچاق همیشه مقطعی بوده است

در همین رابطه مجید افتخاری، عضو هیئت‌مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران در یک گفت‌وگوی رادیویی، ضمن اشاره به برخورد مستمر، مؤثر و مستقیم با عرضه پوشاک قاچاق، اعلام داشت: متأسفانه قاچاق کالا درگذشته به‌صورت پنهانی شکل می‌گرفت؛ اما شرایط امروز، به‌گونه‌ای است که فعالان حوزه قاچاق، علنی و شفاف مشغول به فعالیت هستند.

وی افزود: در حال حاضر قاچاقچیان به‌راحتی کالای خود را تبلیغ و برای مبادلات خود از شبکه بانکی استفاده می‌کنند و همین موضوع سبب شده است تا مراکز فروش پوشاک تولید داخل، روزبه‌روز کوچک‌تر و محدودتر شوند.

عضو اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران ادامه داد: ما از نهادهای مسئول درخواست‌های مکرری برای ازسرگیری برخوردها داشته‌ایم؛ اما نظارت‌ها همیشه مقطعی و کوتاه‌مدت بوده است، به‌عنوان نمونه در بهمن‌ماه سال جاری، تنها دو هفته با عرضه‌کنندگان پوشاک قاچاق برخورد شد.

به گفته افتخاری تفاوتی میان اجناس قاچاق و تقلبی وجود ندارد و باید با عرضه‌کنندگان این اجناس برخورد شود، وی افزود: پوشاک در بازار شب عید باید رونق خوبی داشته باشد؛ اما هم اکنون بازار در رکود بی‌سابقه‌ای به سر می‌برد و پوشاک قاچاق و تقلبی بخش عمده این بازار را شامل می‌شود.

پوشاک دست‌دوم بلای جان تولیدات داخلی است

عضو اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران بیان کرد: بعد از شیوع کرونا، باتوجه‌به شرایط اقتصادی ایران و دنیا، حجم بسیار زیادی پوشاک استوک، از رده ‌خارج و تاناکورا که در اروپا، بنگلادش و پاکستان انباشته شده بودند، با قیمت بسیار پایینی از مرزهای مختلف وارد کشور شد و در حال حاضر نیز ادامه دارد.

افتخاری توضیح داد: به سبب تحت‌الشعاع قراردادن تولید، در هیچ کشور توسعه‌یافته یا درحال‌توسعه‌ای، مجوزی جهت واردات پوشاک استوک صادر نمی‌شود، در واقع اگر این پوشاک وارد هر کشوری شود صنعت پوشاک آن کشور از بین خواهد رفت.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
خط و نشان بانک مرکزی برای بانک ها

عضو اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران در ادامه پیرامون غیراستاندارد بودن کالاهای تقلبی اظهار داشت: در واقع باید بگویم کالاهای تقلبی یا قاچاق، هر دو غیراستاندارد بوده و سلامت مردم را به خطر می‌اندازند، به‌خصوص پوشاک کودکان که بسیار حساس هستند و باید از مواد بسیار با کیفت تولید شوند تا سلامت آنان را تهدید نکند.

عرضه یک میلیارد دلار پوشاک توسط پلتفرم ترکیه‌ای در ایران

افتخاری در پایان گفت: در سال گذشته یک میلیارد دلار پوشاک با بهره‌گیری از درگاه بانکی درون کشور توسط یکی از پلتفرم‌های ترک به فروش رسیده است، درواقع مطابق با ادعای این پلتفرم، کالا پس از ثبت سفارش، قانونی به ایران ارسال می‌شود، با این تفاسیر و به سبب عدم برخورد با چنین فروشندگانی نباید رونق تولید در این بخش را متصور بود.

لینک کوتاه : http://www.eghtesadran.com/?p=10175

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها