• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Thursday - 20 June - 2024
0

صورت از سیلی سرخ بورس برای سهامداران!

  • کد خبر : 13602
  • 27 اردیبهشت 1403 - 8:50
صورت از سیلی سرخ بورس برای سهامداران!
بازار سرمايه با مشكلات بسيار زيادي دست و پنجه نرم مي‌كند كه اين مشكلات باعث شده اعتماد و نقدينگي از بازار خارج شود. دولت سيزدهم وعده‌هاي زيادي درخصوص بورس داد كه تا به امروز تقريبا هيچ يك از اين وعده‌ها محقق نشده و شرايط بدي را هر روز پشت سر مي‌گذارد.

به گزارش اقتصادران، تابلوی معاملات بورس تهران در آخرین روز کاری هفته یعنی چهارشنبه مجددا روند نزولی داشت و شاهد خروج نقدینگی سنگین از چرخه معاملات بودیم. قرار بود این روزها وضعیت بازار بهبود یابد؛ اما به جای بهبود شرایط شاهد سرخ‌پوشی بیشتر در معاملات بازار هستیم. بازار سرمایه با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می‌کند که این مشکلات باعث شده اعتماد و نقدینگی از بازار خارج شود. دولت سیزدهم وعده‌های زیادی درخصوص بورس داد که تا به امروز تقریبا هیچ یک از این وعده‌ها محقق نشده و شرایط بدی را هر روز پشت سر می‌گذارد.

شاخص کل بورس توان صعود ندارد، چراکه با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می‌کند. هنوز تکلیف نرخ دلار نیمایی و بازار آزاد مشخص نیست؛ تا چند روز پیش شاهد افزایش بسیار آهسته نرخ دلار نیمایی بودیم و از سوی دیگر نرخ دلار بازار آزاد نیز روند کاهشی دارد. از سوی دیگر نرخ بهره و اخزا نیز افزایش بسیار شدیدی دارد که این موضوع به نقدینگی و اعتماد سهامداران را نسبت به بورس کاهش می‌دهد. پارامترهای زیادی در این بی‌رغبتی نقش دارند که مهم‌ترین آنها اختلاف قیمت نیما با نرخ دلار بازار آزاد بوده که اکثر سودسازی شرکت‌ها بسته به این نرخ است، همچنین تصمیم‌گیری‌هایی که صورت می‌گیرد علیه بازار بوده و به نوعی توانسته سود خالص شرکت‌ها را مورد هدف قرار دهد که در گزارش‌ها و سود خالص شرکت‌ها مشاهده می‌کنیم. چنین تحلیل‌هایی در این فضا و شرایط، باعث نااطمینانی در فضای بازار و فضای سرمایه‌گذاری می‌شود و هر مقدار این سطح نااطمینانی‌ها بالاتر برود و سرمایه‌گذاران حس کنند در بازاری هستند که سطح کارایی ندارد و در فضای نااطمینانی سرمایه‌گذاری کرده‌اند، باعث می‌شود که خروج سرمایه را در بازار سهام داشته باشیم.

معافیت مالیاتی حذف نمی‌شود

۱- مجموع معافیت‌ها، نرخ صفر مالیاتی، کاهش نرخ مالیاتی و سایر مشوق‌های مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی از محل مجموع درآمدهای حاصل شده برای عملکرد سال ١۴۰۳ کلیه مؤدیان به استثنای معافیت‌های دارای سقف زمانی مشخص و موارد مندرج در مواد (۲)، ۸۱، (۱۳۹)، (۱۴۱)، (۱۴۳)، (١۴٣ مکرر) و (۲۸۰) و ۱۴۵ قانون مالیاتهای مستقیم با اصلاحات و الحاقات بعدی مصوب ۳۱/٠۴/١٣٩۴، قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی مصوب ۲۵/۰۹/۱۳۸۸ قانون تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها مصوب ۲۲/۱۲/۱۴۰۲ و قانون جهش تولید دانش بنیان مصوب ۱۱/۰۲/١۴۰۱ برای اشخاص حقوقی تا هفت هزار و پانصد میلیارد (۷,۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال و اشخاص حقیقی تا هفتصد و پنجاه میلیارد ۷۵۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال) درآمد مشمول مالیات سود خالص قابل اعمال است

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
پیش بینی پنج کارشناس از سرنوشت قیمت بنزین

۲- بند (ن) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور برای عملکرد سال ١۴۰۲ تنفیذ می‌گردد.

۳- حکم این بند از ابتدای سال ۱۴۰۳ لازم الاجراست.

همچنین نمایندگان مجلس با پیشنهاد علی خضریان نماینده تهران برای الحاق یک بند به این طرح موافقت کردند. طبق این مصوبه، در بند (ب) تبصره ۱۳ قانون بودجه قبل از کلمه مکلف است، عبارت زیر اضافه می‌شود.«به استثنای شرکت‌های زیان‌ده دارای زیان انباشته و سربه سر مندرج در پیوست شماره ۳ این قانون و شرکت‌هایی که یک درصد هزینه آنها بیش از کل سود آنها بر مبنای ارقام مندرج در این پیوست ۳ این قانون است. در توضیح این مصوبه محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: این مصوبه شامل معافیت‌های شرکت‌های بورسی می‌شود بر این اساس کلیه معافیت‌های مقرر در قوانین برای شرکت‌های بورسی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سود سپرده‌های بانکی و کلیه فعالیت‌های بازار سرمایه به قوت خود باقی می‌ماند و حذف نمی‌شود. وی ادامه داد: معافیت‌های قانونی که طی سال‌های گذشته برای شرکت‌های بورسی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بوده است، در سال ۱۴۰۳ حذف نمی‌شود.

افزایش ضرایب تعدیل در محاسبه حساب تضمین

ضرایب تعدیل سهام، حق تقدم سهام و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های در محاسبه حساب تضمین موضوع معاملات اعتباری اوراق بهادار، بنابر مصوبه کمیته پایش ریسک بازار، از ۶۰ درصد به ۷۰ درصد افزایش یافت.

بازار از نگاه معاملات

طی معاملات آخرین روز کاری هفته یعنی چهارشنبه شاخص کل بورس تهران هزار و ۷۶ واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۱۶۴ هزار و ۴۹۷ واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با ریزش هزار و ۶۹۶ واحدی در رقم ۷۱۴ هزار و ۵۹ واحدی ایستاد. شاخص کل فرابورس با افت ۸۸ واحدی به رقم ۲۳ هزار و ۸۳۸ واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با کاهش ۴۲۷ واحد به سطح ۱۲۹ هزار و ۳۵۱ واحد رسید.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
حقوق های 70 میلیونی کاملا قانونی!

روز چهارشنبه برای سیزدهمین روز متوالی خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و ۲۶۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد. در این روز نماد جم پیلن بیشترین خروج پول حقیقی را داشت که ارزش آن ۲۷ میلیارد تومان بود. پس از جم پیلن، نمادهای وامید، بتهران، دکوثر و دامین بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای ونیرو، کلر، شرنگی، ثمسکن و وبملت تعلق داشت.

روز گذشته نمادهای فارس، فخوز و شپنا نمادهای قرمز پوش بورس بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر نمادهای فملی، وامید و اپال از نمادهای سبز بودند که اثر مثبت بر شاخص داشتند. در فرابورس نیز نمادهای ارفع، بپاس و خاور بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند و نمادهای تماوند، شصدف و ثباغ نمادهایی هستند که اثر افزایشی بر شاخص کل فرابورس داشتند. در بین نمادهای پرتراکنش بورس نماد دامین بیشترین تراکنش را داشت و ذوب و وبملت در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز آردینه، خاور و فنر بیشترین تراکنش را داشتند. روز چهارشنبه ارزش معاملات کل بازار سهام به ۲۵ هزار و ۳۴۹ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۱۷ هزار و ۹۹۵ میلیارد تومان بود که ۷۱ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز تشکیل می‌دهد. ارزش معاملات خرد نیز با افزایش ۱۵ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۴ هزار و ۶۵ میلیارد تومان رسید.

در معاملات این روز نماد دامین بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۱۱۸ میلیارد تومان بود. پس از دامین، ثامان بیشترین ارزش معاملات را داشت و ثفارس رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد دکوثر و فولاد در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.در حجم معاملات نیز سهام ذوب با تعداد ۴۴۷ میلیون و ۶۳۰ هزار و ۲۵۵ سهم در صدر قرار گرفته است. وبملت در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خاور تعلق داشت. دو نماد شستا و خودرو نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. در معاملات چهارشنبه، ۵۸ نماد صف خرید داشتند و ۵۹ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت ۰,۷ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۱۳۴ میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۲۴ درصدی به ۱۱۲ میلیارد تومان رسید.

لینک کوتاه : http://www.eghtesadran.com/?p=13602

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها