به گزارش اقتصادران، اخیر  جمعی از  فعالان اقتصادی بخش خصوصی با مدیران ارشد وزارت علوم و پارک علم و فناوری  دیدار کردند. در این نشست حسن زمانیان رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران اعلام کرد که صادرات نفت و مواد معدنی در شاخص پیچیدگی‌های اقتصادی نمره منفی ۳  را کسب کرده است.، همین موضوع باعث شده رتبه ایران در این مقوله صفر شود. این نشاندهنده این است که فروش نفت خام و مواد معدنی هیچ ارزش افزوده‌ای برای کشور ندارد و اگر به دنبال گشایش اقتصادی هستیم باید به سراغ محصولاتی که پیچیدگی اقتصادی مثبتی دارند، برویم.

براساس داده‌های پارک‌ علم و فناوری کشور،  درحال حاضر بالغ بر ۹ هزار و ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور فعال است که از این تعداد ۶ هزار شرکت در حوزه فعالیت‌های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری است و مابقی آن در پارک‌های علم و فناوری کشور مستقر هستند و در زیر مجموعه وزارت علوم فعالیت می‌کنند.

به نقل از اتاق بازرگانی تهران، حدود ۱۴ هزار واحد فناور در زیست بوم فناوری و نوآوری کشور در پارک‌های علم و فناوری هستند که مجوز دانش‌بنیانی ندارند. اما از همه امکانات، تسهیلات و قوانین دانش‌بنیانی برخوردار هستند.

درضمن به گفته افشین کلاهی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به تازگی فضای فیزیکی برای استقرار اتاق‌های مشترک در پارک‌ علم و فناوری  ایران ایجاد شده است که این اقدام می‌تواند فرصت مناسبی برای هر دو طرف باشد.