به گزارش اقتصادران، با توجه به اینکه تا لحظه تنظیم این گزارش آمار مربوط به تسهیلات اعطایی بانک‌ها در اسفندماه سال ۱۴۰۲ از سوی بانک مرکزی منتشر نشده بود، آمارهای ۱۱ ماهه نخست سال ۱۴۰۲ مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بر این اساس در سال ۱۴۰۲ (۱۱ماهه نخست) سیستم بانکی کشور بیش از ۱۵ میلیون و ۸۶۸ هزار فقره وام به ارزشی معادل ۴ هزار و ۷۹۴ همت را به بخش‌های مختلف اقتصادی پرداخت کرد. به عبارت دیگر، میانگین ارزش هر فقره وام پرداخت‌شده معادل ۳۰۲ میلیون تومان بوده است.

بررسی وضعیت تسهیلات بانکی پرداخت‌شده طی ماه‌های مختلف سال گذشته به تفکیک وام‌های خرد و کلان نشان از نکات قابل توجهی دارد.

پرداخت عمده وام‌های کلان در شهریورماه

گزارش عملکرد بانک‌ها در سال ۱۴۰۲ نشان می‌دهد عمده وام‌های کلان شبکه بانکی در شهریورماه پرداخت شده است.

در حالی که طی ۵ ماهه نخست سال گذشته به طور میانگین، هر ماه حدود یک میلیون فقره وام به ارزش ۳۵۰ همت توسط بانک‌ها پرداخت می‌شد، این میزان در شهریو ماه به یکباره تغییر شیفت قابل تاملی داده و به ۸۱ هزار فقره رسیده که کمترین میزان پرداخت وام در سال ۱۴۰۲ بوده است. این کاهش تعداد فقره چک در شهریورماه در حالی رخ داده که ارزش وام‌های پرداختی به بالاترین سطح سال ۱۴۰۲ (۱۱ماهه نخست) رسیده است، به بیان دیگر در شهریورماه تعداد وام کمتر با ارزش بیشتر پرداخت شده است.

میانگین ارزش هر فقره وام پرداختی در شهریور ماه سال ۱۴۰۲ معادل ۸ میلیارد تومان بوده که حدود ۳۰ برابر دیگر ماه‌ها بوده است.

از سوی دیگر، خرد‌ترین وام‌های بانکی نیز در مهر ماه پرداخت شده، به طوری که ارزش هر فقره وام پرداختی در مهرماه سال ۱۴۰۲ معادل ۱۴۱ میلیون تومان بود.