• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Thursday - 25 July - 2024
1

دولت سیزدهم شاخص فلاکت ایرانیان را به کجا رساند؟ + جدول و نمودار

  • کد خبر : 1936577
  • 10 تیر 1403 - 15:10
دولت سیزدهم شاخص فلاکت ایرانیان را به کجا رساند؟ + جدول و نمودار
بر اساس محاسبات انجام شده شاخص فلاکت در سه سال دولت سیزدهم در محدوده 50 درصد بوه در حالی که در هفت سال از دهه 90 این شاخص کمتر از 45 درصد و چهار سال از دوره روحانی در محدوده 20 درصد بوده است.

به گزارش اقتصادران، در روزهایی که تنور انتخابات داغ بود و نامزدهای ریاست جمهوری با انتقاد مکرر از دولت یازدهم و دوازدهم خود را پیرو دولت سیزدهم می‌دانستند، نتایج انتخابات روی دیگری از خواسته‌های مردم را نشان داد. ریزش ۱۰میلیونی رای پیروان دولت سیزدهم نشان می‌داد که اوضاع اقتصادی چندان هم به ذایقه مردم خوش نیامده است.  در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری هم نامزد جبهه اصلاحات باید با سعید جلیلی که خود را ادامه دهنده دولت ابراهیم رییسی می‌داند، رقابت کند، باید دید که سعید جلیلی به عنوان ادامه دهنده راه دولت رییسی دولتی را تشکیل می‌دهد که در آن شاخص فلاکت مانند دولت سیزدهم تداوم پیدا کند؟

شاخص فلاکت در ۳سال دولت سیزدهم چقدر بود؟

شاخص فلاکت یک نشانگر اقتصادی است که از افزودن نرخ بیکاری به نرخ تورم بدست می‌آید. باور بر این است که تورم فزاینده در کنار بیکاری رو به افزایش برای یک کشور، هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی در برخواهد داشت که از آن به عنوان فلاکت نام برده می شود.

در مناظراتی که نامزدها در جریان تبلیغات انتخابات داشتند، هیچ اشاره ای به وضعیت فلاکت نشده و کاندیداها فقط به نرخ تورم پرداخته اند. در حالی که مجموع شاخص ها وضعیت نامطلوبی از سطح رفاه مردم را نشان می دهد.

با وجود آنکه شاخص فلاکت در سال های پایانی دهه ۹۰ و ابتدای قرن ۱۴ وضعیت وخیمی پیدا کرده اما برخی نامزدها ادعا می کردند شرایط در دولت سیزدهم بسیار مطلوب بوده و مردم این را در زندگی خود لمس کرده اند.

درحالی که مسعود پزشکیان خود را دولت سوم خاتمی معرفی کرده است، رقبا تاکید دارند که درباره عملکرد اقتصادی دولت اصلاحات توضیح دهد.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
نماینده مجلس فشار می آورد فرد زیردیپلم استخدام شود! + فیلم

این در حالی است که مرور شاخص های کلان اقتصاد نشان می دهد شرایط همه شاخص ها در دو دولت محمدرضا خاتمی بسیار مطلوب تر از دولت های بعد بوده است. تمامی تحلیلگران و کارشناسان اقتصادی معتقدند بهترین عملکرد اقتصادی در دوره خاتمی به دست آمده است. هرچند در این دوره تحریم ها آغاز نشده بود و مشکلات مالی ناشی از بن بست مالی بروز نکرده بود اما درآمد نفتی در این دوره به دلیل کاهش قیمت، کاهش قابل توجهی داشت و با منابع اندک نفتی این عملکرد به دست آمده است.

شاخص فلاکت در دولت اصلاحات چقدر بود؟

در محاسبات انجام شده  مشخص شده که بالاترین نرخ ثبت شده برای فلاکت ۳۳.۶ درصد بوده است در حالی که در دولت مرحوم رئیسی بالاترین نرخ فلاکت ۵۶.۲ درصد بوده است. کمترین نرخ فلاکت در دولت خاتمی نیز ۲۵.۶ درصد و در دولت مرحوم رئیسی ۴۹.۳ درصد ثبت شده است.

این نکته لازم به تاکید است که در دولت سیزدهم درآمدهای نفتی به گواه خود مسئولان این دولت افزایش پیدا کرده و از ۳۵۰ هزار بشکه فروش نفت به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه رسیده است. ضمن آنکه بنا به گفته جواد اوجی وزیر نفت، میزان تخفیف فروش نفت نیز نسبت به دولت قبل کمتر شده است. به این ترتیب دولت سیزدهم درآمدهایی بسیار بیشتر از دوبت قبل در اختیار داشته و با این درآمدها انتظار می رفت عملکرد بهتری در کنترل تورم و بهبود زندگی مردم شاهد باشیم.

با وجود چنین آمارهای ملموسی که با سطح رفاه خانوار عجین است اما نامزدهای تندرو چشم بر این عملکرد می بندند و با ادعای آنکه در دولت سیدهم اقدامات خوبی در افزایش سطح رفاه مردم انجام شده، خود را راهرو او می دانند.

download 1 - دولت سیزدهم شاخص فلاکت ایرانیان را به کجا رساند؟ + جدول و نمودار

عملکرد دولت احمدی‌نژاد در زمینه شاخص فلاکت 

در خصوص شاخص محاسبه شده فلاکت دو نکته باید اشاره شود و با در نظر گرفتن آن به تحلیل عملکردها پرداخت. اول اینکه در دولت احمدی نژاد با وفور درآمدهای نفتی و فروش بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار نفت و فرآورده، قاعدتا باید نتایج بهتری به دست می آمد و خروجی این درآمدها در شرایط زندگی مردم نمود پیدا می کرد اما در این دوره به جای صرف درآمدهای سرشار در روند رشد تولید و اقتصاد، فسادهای مربوط به پرونده بابک زنجانی، گم شدن دکل نفتی و … پیش آمد و بخشی از این درآمدها گم شد.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
قیمت های نجومی حواله خودروهای جانبازی!

نکته دوم اینکه در سه سال پایانی دولت دوازدهم به دلیل تشدید تحریم ها و همزمان شیوع کرونا مضیقه های شدید مالی و رکود عظیم تولید ایجاد شد و رشد شاخص فلاکت در نتیجه این مسائل اتفاق افتاد. در این دوره در پی نزول بی سابقه قیمت نفت و صفر شدن قیمت آن درآمدهای دولت به شدت کاهش پیدا کرد ولی با وجود این افت بی سابقه درآمدها، جلوی فروپاشی اقتصادی گرفته شد و شاخص ها تا حد زیادی از ریزش شدید مصون ماندند.

نرخ بیکاری، تورم و فلاکت در هفت دولت گذشته

سال

نرخ بیکاری

تورم

نرخ فلاکت

۱۳۷۶

۱۳.۱

۱۷.۳

۳۰.۴

۱۳۷۷

۱۲.۵

۱۸.۱

۳۰.۶

۱۳۷۸

۱۳.۵

۲۰.۱

۳۳.۶

۱۳۷۹

۱۴.۳

۱۲.۶

۲۶.۹

۱۳۸۰

۱۴.۲

۱۱.۴

۲۵.۶

۱۳۸۱

۱۲.۸

۱۵.۸

۲۸.۶

۱۳۸۲

۱۱.۸

۱۵.۶

۲۷.۴

۱۳۸۳

۱۰.۳

۱۵.۲

۲۵.۵

۱۳۸۴

۱۱.۵

۱۰.۴

۲۱.۹

۱۳۸۵

۱۱.۳

۱۱.۹

۲۳.۲

۱۳۸۶

۱۰.۵

۱۸.۴

۲۸.۹

۱۳۸۷

۱۰.۴

۲۵.۴

۳۵.۸

۱۳۸۸

۱۱.۹

۱۰.۸

۲۲.۷

۱۳۸۹

۱۳.۵

۱۲.۴

۲۵.۹

۱۳۹۰

۱۲.۳

۲۱.۵

۳۳.۸

۱۳۹۱

۱۲.۱

۳۰.۵

۴۲.۶

۱۳۹۲

۱۰.۴

۳۴.۷

۴۵.۱

۱۳۹۳

۱۰.۶

۱۵.۶

۲۶.۲

۱۳۹۴

۱۱

۱۱.۹

۲۲.۹

۱۳۹۵

۱۲.۴

۹

۲۱.۴

۱۳۹۶

۱۲.۱

۹.۶

۲۱.۷

۱۳۹۷

۱۲

۳۱.۲

۴۳.۲

۱۳۹۸

۱۰.۶

۴۱.۲

۵۱.۸

۱۳۹۹

۹.۶

۴۷.۱

۵۶.۷

۱۴۰۰

۹.۲

۴۶.۲

۵۵.۴

۱۴۰۱

۹.۷

۴۶.۵

۵۶.۲

۱۴۰۲

۸.۶

۴۰.۷

۴۹.۳

لینک کوتاه : http://www.eghtesadran.com/?p=1936577

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها