• امروز : شنبه - ۵ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 25 May - 2024
0

بودجه ۱۴۰۳ آنقدر تعیین تکلیف نشد که مجلس به تعطیلات نوروزی رفت!

  • کد خبر : 9905
  • 23 اسفند 1402 - 9:55
بودجه ۱۴۰۳ آنقدر تعیین تکلیف نشد که مجلس به تعطیلات نوروزی رفت!
آخرين جلسه صحن مجلس شوراي اسلامي در سال ۱۴۰۲ صبح روز سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ به رياست عبدالرضا مصري نايب‌رييس مجلس شوراي اسلامي برگزار شد.

به گزارش اقتصادران، در شرایطی که تلاطم‌های اخیر به وجود آمده در بازارهای کلانی مانند طلا و ارز، موجی از نگرانی را در میان مردم به وجود آورده، این انتظار وجود داشت که نمایندگان مجلس در کنار دولت برای برنامه‌ریزی در حوزه‌های کلان اقتصادی گام‌های محکمی بردارند اما در حالی که مجلس چند هفته درگیر فضای انتخاباتی بود، روز گذشته اعلام شد که جلسات علنی مجلس در سال جاری به پایان رسیده و جلسه بعدی در ۱۹ فروردین ۱۴۰۳ تشکیل می‌شود!

آخرین جلسه صحن مجلس شورای اسلامی در سال ۱۴۰۲ صبح روز سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ به ریاست عبدالرضا مصری نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی برگزار شد. در این جلسه نمایندگان مجلس گزارش کمیسیون اقتصادی درباره طرح اصلاح قانون نظام صنفی کشور و همچنین طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها (اعاده شده از شورای نگهبان) را مورد رسیدگی قرار دادند. مصری، نایب‌رییس مجلس که ریاست جلسه را بر عهده داشت، پیش از نواختن زنگ پایان جلسه امروز صحن مجلس اعلام کرد که جلسه بعدی صحن مجلس ساعت ۸ و ۴۵ دقیقه روز یکشنبه ۱۹ فروردین ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد. این اتفاق در حالی نهایی شد که از چند روز قبل بحث درباره بودجه ۱۴۰۳ ناتمام باقی مانده بود.

مجلس بر اساس آیین نامه بخش نخست بودجه را بررسی و نهایی کرده و آن را به شورای نگهبان داده است. هنوز این شورا پاسخی درباره تایید یا اصلاحات احتمالی بر مصوبات مجلس ارایه نکرده و در صورتی که شورای نگهبان حتی تمام مصوبات مجلس را نیز به شکل همزمان تایید کند، باز هم کار به بخش دوم بودجه خواهد رسید تا دولت آن را در اختیار مجلس بگذارد و نمایندگان نسبت به بررسی و تصویب بخش‌های مختلفش اقدام کنند، موضوعی که خود احتمالا زمان زیادی نیاز خواهد داشت. در چنین شرایطی با تعطیلی رسمی مجلس باید دید که تکلیف بودجه چه خواهد شد و برنامه اقتصاد ایران برای ۱۴۰۳ چه می‌شود.

این در حالی است که وقتی دو روز قبل نمایندگان از رییس مجلس درباره احتمال تصویب بودجه چند دوازدهم سوال پرسیده بودند، قالیباف این موضوع را رد کرده بود. در بخشی از توضیحات رییس مجلس این طور اعلام شد: ماده ۱۸۲ آیین‌نامه روند رسیدگی به لایحه بودجه را تعیین کرده است ما در مرحله اول تمامی احکام به اضافه منابع و مصارف را براساس پیشنهاد دولت بررسی و تصویب می‌کنیم سپس مصوبات به شورای نگهبان ارایه می‌شود که این پروسه ۴۵ روز طول می‌کشد.

ما اکنون در مرحله بررسی شورای نگهبان هستیم که بعد از تایید شورا بخش اول لایحه بودجه به قانون تبدیل شده و آن را به دولت می‌دهیم سپس دولت جداول تفصیلی یعنی همان مرحله دوم لایحه بودجه را به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌کند آن وقت نوبت به بررسی بخش دوم یعنی بررسی در کمیسیون‌های تخصصی، کمیسیون تلفیق و صحن علنی می‌رسد که آن هم حدودا ۴۰ روز زمان لازم دارد. اصلاحیه ما درباره ایراد شورای نگهبان و دادن مجوز به دولت برای برداشت از منابع به معنای بودجه دو دوازدهم نیست، چون ما بخش اول لایحه بودجه مربوط به منابع و مصارف را تصویب کردیم که این یعنی جدول یک تا چهار تصویب شده است اما جداول مربوط به دستگاه‌های سیاستگذار و اجرای طرح‌ها تصویب نشده است.

هنوز در شورای نگهبان بودجه نهایی نشده است البته تا چهارشنبه هفته جاری براساس اصلاحات امروز مجلس شورای اسلامی بخش اول لایحه بودجه قطعی خواهد شد بعد از آن دولت ۱۰ روز وقت قانونی برای ارایه بخش دوم بودجه را دارد حتی با فرض اینکه دولت در مدت زمان یک روز هم جداول را به مجلس شورای اسلامی بفرستد امکان بررسی جداول در روزهای باقی‌مانده تا پایان سال وجود ندارد. براین اساس با توجه به اینکه بخش اول لایحه بودجه به زودی تبدیل به قانون می‌شود و آن را به دولت ابلاغ می‌کنیم ما در اینجا مجوزی به دولت دادیم تا دولت معطل بخش دوم بودجه نماند دولت می‌تواند دریافتی‌ها و پرداختی‌ها را به صورت علی‌الحساب انجام دهد ما بعد از عید جداول تفصیلی را بررسی می‌کنیم.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
کارخانه ها را به بستگان و باندهای قدرت و ثروت خودشان می دهند / صدها خودروی متعلق به خودروسازان با پلاک شخصی دست خانواده بعضی مقامات!

سال‌های قبل هم یعنی تا پیش از اصلاح آیین‌نامه داخلی (تغییر در شیوه بررسی بودجه) جداول تا اردیبهشت‌ماه به دولت ابلاغ می‌شد. این موضوع به خاطر آن رخ داده که در ابتدا باید دولت بخش اول لایحه بودجه را در اول آبان‌ماه به مجلس شورای اسلامی می‌داد که این کار با تاخیر صورت گرفت همچنین مسیر رسیدگی به مصوبات مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان و هیات عالی نظارت همزمان‌بر شد؛ در نهایت با توجه به جمیع این موارد جمع‌بندی بر این شد که دولت علی‌الحساب دریافتی‌ها و پرداختی‌ها را بتواند در سال جدید انجام دهد. به این ترتیب آن طور که مجلس گفته علت این اتفاق تحویل با تاخیر بخش نخست بودجه از سوی دولت بوده و حالا با تعطیلی مجلس مشخص نیست که تکلیف نهایی بودجه ۱۴۰۳ چه زمانی مشخص خواهد شد.

این اتفاق در حالی رخ داده که هنوز بازارهای مهمی چون طلا و ارز با چالش‌های قیمتی مواجه هستند که هنوز بانک مرکزی نتوانسته راهی برای برون رفت از آن پیدا کند. خبرگزاری دولتی ایسنا روز گذشته درباره وضعیت قیمت بازار ارز نوشته: قیمت دلار در زمستان امسال، فراز و فرودهای زیادی را پشت سر گذاشت. دی، ماه آرامی برای دلار نبود؛ تحولات مرزی بین ایران و پاکستان، ناآرامی‌ها در یمن و حمله به نظامیان امریکا در اردن که امریکایی‌ها به نقش ایران در آن تاکید داشتند، افزایش نرخ ارز و دلار را به همراه داشت؛ تا جایی‌که در بهمن ماه، قیمت دلار تا ۵۹ هزار تومان هم پیش رفت و حتی در مقاطعی به ۶۰ هزار تومان هم رسید. البته روند صعودی دلار در بهمن‌ماه ادامه‌دار نبود؛ به‌طوری که از ۱۴ بهمن ماه، قیمت دلار نزولی شده و تا میانه بهمن‌ماه به ۵۵ هزار تومان بازگشت.

همچنین در روزهای پس از آن هم دلار در همین محدود ۵۵ هزار تومان ثبات داشت؛ اما با آغاز اسفند، بار دیگر صعودی شد؛ تا جایی که از هفته گذشته از کانال‌های ۵۷ و ۵۸ هزار تومان هم عبور کرد و هفته گذشته بار دیگر در بازار آزاد به ۶۰ هزار تومان هم رسید. همچنین هفته گذشته خبرهایی منتشر شد مبنی‌بر اینکه بازارساز با عرضه و فروش ۴۰۰ میلیون درهم در سامانه نیما، نیاز بازار در ایام پایانی سال را تامین کرده است. همین خبر شاید یکی از عواملی بود که باعث شد روزهای گذشته برای بازار ارز، روزهای آرام‌تری باشد. نرخ دلار که چهارشنبه گذشته در بازار آزاد به ۶۱ هزار تومان هم رسید، در هفته جاری روند نزولی به خود گرفت؛ تا جایی که قیمت این ارز در بازار آزاد در مقاطعی تا ۵۹ هزار تومان هم کاهش یافت. مشاهدات میدانی خبرنگار ایسنا از بازار ارز در میدان فردوسی نشان می‌دهد از تب و تابی که هفته گذشته در بازار ارز وجود داشت، کاسته شده است.

دلال‌های بازار، قیمت خرید خود را ۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت فروش را ۶۰ هزار تومان اعلام می‌کنند. البته می‌توان از برخی از آنها، قیمت‌هایی تا ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان هم برای فروش گرفت. البته در مرکز مبادله قیمت هر اسکناس دلار امریکا با افزایش نسبت به روز کاری قبل به‌ ۴۳ هزار و ۱۸۰ تومان رسیده و حواله دلار نیز به‌نرخ ۴۰ هزار و ۲۴۲ تومان معامله می‌شود. همچنین قیمت هر اسکناس یورو در مرکز مبادله ایران با افزایش نسبت به روز کاری قبل به ۴۷ هزار و ۱۸۷ تومان و نرخ حواله یورو با افزایش به ۴۳ هزار و ۹۷۷ تومان رسید. در بازار طلا نیز دولت همچنان تلاش می‌کند با اعلام خبرهای مختلف درباره عرضه سکه در مرکز مبادلات، سیگنال‌هایی مثبت به این بخش وارد کند.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
خبر خوب برای بیکاران / ۲۲۱ هزار فرصت شغلی در سامانه جستجوی شغل

هفتمین جلسه حراج سکه طلا در روز چهارشنبه (۲۳ اسفند ماه ۱۴۰۲) با عرضه تمام سکه، نیم سکه و ربع سکه برگزار خواهد شد. این حراج از طریق سامانه معاملات این مرکز به آدرس اینترنتی market.ice.ir برگزار می‌شود و دارایی موضوع هفتمین حراج، تمام سکه، نیم سکه و ربع سکه بهار آزادی ضرب سال ۱۳۸۶ بانک مرکزی و بدون بسته‌بندی است. حداکثر حجم سفارش و خرید برای هر متقاضی مجموعا پنج قطعه سکه است. به نحوی که می‌توان پنج قطعه ربع سکه یا پنج قطعه نیم سکه یا پنج قطعه تمام سکه یا ترکیبی از هر سه شامل تمام سکه، نیم سکه و ربع سکه باشد که جمع هر سه باهم نباید بیش از پنج قطعه باشد. گفتنی است؛ شروع جلسه حراج راس ساعت ۱۲ است و بازه ثبت سفارش نیز از ساعت ۱۲ الی ۱۵ خواهد بود. بازه نظارت و تخصیص نیز از ساعت ۱۵ تا ۱۶ همان روز است و ساعت ۱۶ نیز نتایج حراج اعلام می‌شود. همچنین متقاضیان شرکت در حراج‌های سکه طلای سامانه معاملات مرکز مبادله ایران، می‌توانند طی هفت روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه روز اقدام به ثبت نام و احراز هویت کنند. این اتفاق در حالی رخ داده که برخی مسوولان سابق می‌گویند بخشی از تلاطم‌ها اساسا در اختیار بانک مرکزی نیست.

محمود بهمنی، رییس‌کل اسبق بانک مرکزی پیرامون اقدام اخیر سیاست‌گذار پولی در راستای انتشار اوراق گواهی سپرده خاص با نرخ ۳۰ درصد در شبکه بانکی کشور، با اشاره به اینکه نرخ حقیقی سود سپرده بانکی در حال حاضر منفی است، به ایسنا گفت: گواهی سپرده این امکان را فراهم می‌آورد که نقدینگی در مقاطعی که اقتصاد با شوک بیرونی یا تنش‌هایی که انتظارات تورمی را تشدید می‌کند، جذب شبکه بانکی شود و مانع از بروز التهاب در بازارهای مالی و دارایی شود.

رییس کل اسبق بانک مرکزی گفت: ایجاد بستر جذب نقدینگی، منجر به جلوگیری از ایجاد مازاد تقاضا در بازارهایی همچون سکه و طلا خواهد شد و همین امر می‌تواند باعث آرامش در بازارهای مختلف شود. بهمنی ادامه داد: همچنین در صورت همراهی سایر ارکان سیاست‌گذاری اقتصادی با بانک مرکزی، بستر تامین مالی پروژه‌های مختلف با استفاده از این ابزار فراهم می‌شود که همین امر می‌تواند تولید را در میان مدت افزایش دهد. وی با اشاره به لزوم ایفای نقش فعال بانک مرکزی در بازار پول، افزود: در مقطعی که به دلیل تنش‌های سیاسی منطقه، سطح انتظارات تورمی جامعه افزایش یافت، بانک مرکزی تلاش کرد تا نقشی فعال را ایفا کند و نسبت به تغییرات انتظارات تورمی جامعه بی‌تفاوت نباشد. رییس کل اسبق بانک مرکزی افزود: در همین راستا، سیاست‌گذار پولی اقدام به انتشار گواهی سپرده خاص با نرخ سود ۳۰ درصد کرد و همین امر در کوتاه‌مدت از افزایش قیمت ارز به دلیل مازاد تقاضای کاذب ایجاد شده در این بازار، جلوگیری کرد.
بهمنی بر لزوم هماهنگی سایر سیاست‌گذاران اقتصادی با بانک مرکزی تاکید کرد و گفت: یکی از الزامات موفقیت سیاست‌های پولی در مهار تورم، همراهی سایر سیاست‌گذاران اقتصادی از جمله وزارت اقتصاد با بانک مرکزی است. بازار پول و سرمایه با یکدیگر ارتباط دارند و نباید با نگاه بخشی تصمیماتی را اتخاذ کرد. وی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی مسوول بازار پول است و وزارت اقتصاد مسوول بازار سرمایه. اینکه هر یک جداگانه نسبت به حوزه مسوولیت خود تصمیماتی را اتخاذ کنند، یا اینکه وزارت اقتصاد به بهانه رشد شاخص بورس، بدون توجه به سیاست‌های پولی، سیاست‌هایی را اعمال کند، صحیح نیست.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
درج کدملی خریداران نهایی طلا در سامانه مؤدیان مالیاتی الزامی نیست

رییس‌کل اسبق بانک مرکزی گفت: اولویت با مهار تورم و رشد تولید است و باید ارکان تصمیم‌گیر نگاهی جامع به موضوعات داشته باشند. در صورت موفقیت بانک مرکزی در مهار تورم، بازار سرمایه نیز رشد خواهد داشت، در حالی که در صورت عدم موفقیت بانک مرکزی، کل اقتصاد آسیب خواهد دید. بنابراین باید وزرای اقتصادی با نگاه جامع بانک مرکزی همراه باشند.  بهمنی بر لزوم وجود اختیار کافی در استفاده از ابزارهای سیاست‌ پولی توسط بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: همیشه این موضوع بیان می‌شود که وظیفه بانک مرکزی کنترل تورم است، در حالی که بانک مرکزی مسوول کنترل بخشی از تورم است و سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مرتبط با سیاست‌گذاری اقتصادی نیز در کاهش یا افزایش تورم نقش دارند. به گفته وی، نمی‌توان انتظار داشت تمام نارسایی‌های موجود در اقتصاد که نتیجه آن در تورم مشاهده می‌شود را بانک مرکزی مرتفع کند.

به عقیده بنده، باید تمام ارکان سیاست‌گذاری اقتصادی تصمیماتی را اتخاذ کنند که همسو بایکدیگر باشد و اینطور نباشد که یکی از وزارتخانه‌ها به دلیل نگاه بخشی، تلاش‌های سایر ارکان سیاست‌گذاری اقتصادی را خنثی کند. وی درباره اینکه تحولات بازار ارز، نتیجه مجموعه‌ای از سیاست‌های در اختیار بانک مرکزی و خارج از اختیار سیاست‌گذار ارزی است، گفت: تحولات بازار ارز را نمی‌توان محدود به اقدامات بانک مرکزی دانست و مجموعه‌ای از متغیرهای قابل کنترل سیاست‌گذار ارزی و برون‌زای خارج از اختیار بانک مرکزی، بر بازار ارز موثر است.  رییس‌کل اسبق بانک مرکزی ادامه داد: به عنوان مثال، چندی پیش پس از بروز التهاباتی که در سطح منطقه ایجاد شد، به‌طور طبیعی نرخ ارز نیز با نوساناتی همراه شد که خارج از اختیار بانک مرکزی بود.

در بازار ارز سیاست‌گذار ارزی تنها بازیگر اصلی آن نیست و جریانات بیرونی متعددی می‌تواند بر نرخ ارز موثر باشند. بهمنی تصریح کرد: البته بانک مرکزی می‌تواند با ایفای نقش فعال و اتخاذ سیاست‌های پویا و منعطف، اجازه ندهد اثرگذاری متغیرهای خارجی زیاد باشد، اما نمی‌توان انتظار داشت که اثرگذاری متغیرهای برونزا صفر شود. وی اظهار کرد: به عنوان مثال، بانک مرکزی به منظور جلوگیری از بروز التهاب در بازار غیررسمی ارز که همواره در آستانه سال نو به دلیل سفرهای خارجی بخشی از مردم، تقاضای ارز افزایش می‌بابد سقف تخصیص ارز مسافری را افزایش داد که از بروز التهاب در بازار غیررسمی می‌تواند جلوگیری کند. رییس کل اسبق بانک مرکزی این مطلب را نیز افزود که، همچنین در انتشار گواهی خاص ۳۰ درصدی نیز به نظر می‌رسد بانک مرکزی با این نگاه که نباید نسبت به افزایش سطح انتظارات تورمی منفعل باشد و باید از جهش نرخ ارز به این واسطه جلوگیری کند، اقدام به استفاده از این ابزار کرد.

به این ترتیب کار اقتصاد ایران لااقل برای یکی از قوای سه گانه در سال جاری رسما به پایان رسیده و باید دید که آیا دولت می‌تواند در روزهای باقی مانده، راهی برای کاهش فشارهی اقتصادی پیدا کند یا همچنان بحث و جدل به سال بعد موکول خواهد شد.

لینک کوتاه : http://www.eghtesadran.com/?p=9905

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها