• امروز : چهارشنبه - ۹ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Wednesday - 29 May - 2024
1

بررسی تغییرات جدید کابینه رئیسی

  • کد خبر : 788
  • 23 فروردین 1402 - 18:21
بررسی تغییرات جدید کابینه رئیسی
تغییرات جدید در کابینه سیزدهم، عدد جابجایی‌ها در دولت سید ابراهیم رئیسی را افزایش داده است. تاکنون سه وزیر جای خود را به وزرای جدید داده‌اند و روسای بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه هم از سمت خود کنار رفته‌اند.

به گزارش اقتصادران، امروز ۲۲ فروردین ۱۴۰۲، علی بهادری‌ جهرمی سخنگوی دولت از تغییرات جدید در کابینه خبر داد و طبق آن رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر جهاد کشاورزی جای خود را به نفرات جدیدی دادند. همچنین مدیرعامل صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی شد.

سخنگوی دولت در بخش خبری ساعت ۱۴ شبکه خبر سیما با اعلام تغییرات انجام‌ شده در هیئت دولت، اظهار کرد: «رویه دولت از ابتدا این بوده که مدیران و فرآیندها و رویه به صورت مستمر مورد ارزیابی قرار گیرند و این رویه ثابت و تأکیدی همیشگی در جلسات با اعضای کابینه رئیس جمهوری بوده است.»

بهادری‌ جهرمی افزود: «این تغییرات و تحولات یا به مناسبت ارزیابی‌های صورت گرفته یا به تناسب شرایط و اولویت‌های موجود کشور و نیاز روز اتفاق می‌افتد. در همین زمینه امروز سه تغییر در مجموعه کلان دولت انجام می‌شود که اولین تغییر آن مربوط به سازمان برنامه و بودجه است و طی آن آقای دکتر منظور رئیس سازمان امور مالیاتی کشور که تجربه مدیریتی موفقی داشته‌اند و سیاست‌های دولت را خوب پیش برده‌اند، جایگزین آقای میرکاظمی به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌شوند.»

پیش از اعلام این خبر، زمزمه‌هایی درباره تغییر در سازمان برنامه و بودجه شنیده می‌شد که برخی آن را نارضایتی از عملکرد میرکاظمی و برخی دلیل آن را بیماری وی عنوان می‌کردند. سید مسعود میرکاظمی نماینده تهران در دوره نهم مجلس شورای اسلامی بود. وی در دولت نهم، چهار سال وزیر بازرگانی و در ابتدای دولت دهم نیز برای مدت کمتر از ۲ سال، وزیر نفت بود. رئیس دولت سیزدهم در ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ با صدور حکمی میرکاظمی را به سمت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور منصوب کرد که با توجه به برکناری وی از سمت مذکور، عمر میرکاظمی در این سمت، کم‌تر از دو سال بود.

البته به گفته سخنگوی دولت، «میرکاظمی از اواسط سال ۱۴۰۱ از رئیس جمهوری چند مرتبه به دلیل ناراحتی قلبی تقاضا کرده‌ بودند که مسئولیت را به دیگری واگذار کنند تا حجم کارشان کمتر شود. با این‌حال چون در اثنای فرایند تدوین و تصویب بودجه ۱۴۰۲ بودیم نظر رئیس جمهوری این بود که این فرایند طی شود و بعد تغییر رخ دهد؛ البته آقای میرکاظمی مشاور تیم اقتصادی دولت خواهد ماند.»

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
مگر خون طلافروشان از بقیه رنگین‌تر است؟

در همین زمینه سپهر خلجی رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «‏مدیریت کسری بودجه ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی به ارث رسیده از دولت قبل، برقراری انضباط مالی، تراز کردن درآمدها و هزینه‌ها در ۱۴۰۱ و رشد قابل توجه بودجه عمرانی بخشی از کارنامه تحسین‌برانگیز دکتر میرکاظمی در سازمان برنامه و بودجه است. با آرزوی توفیق و سلامتی برای این مدیر خدوم و دانا.»

حالا قرار است داود منظور سکان هدایت مهم‌ترین سازمان برنامه‌ریزی کشور را در دست بگیرد. منظور ۵۹ ساله و فارغ‌التحصیل از دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در مقطع دکتری اقتصاد با گرایش اقتصادسنجی و کارشناسی ارشد اقتصاد و معارف اسلامی از دانشگاه امام صادق است. او از مهر ۱۴۰۰ به عنوان یکی از معاونین وزارت اقتصاد، عهده‌دار سمت ریاست سازمان امور مالیاتی بود. معاونت برنامه سازمان برنامه و بودجه و معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو از سوابق مدیریتی منظور است.

رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه همچنین سوابقی مثل قائم مقامی مدیرعامل و معاونت مالی و امور مجامع شرکت مادرتخصصی توانیر (۱۳۹۷-۱۳۹۳)، مشاور اقتصادی وزیر نیرو (۱۳۹۳-۱۳۹۲)، مشاور رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی (۱۳۹۳-۱۳۹۲)، معاونت اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی (۱۳۹۲-۱۳۹۱)، معاونت برنامه‌ریزی معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور (۱۳۹۱-۱۳۹۰) و معاونت وزیر نیرو در برنامه‌ریزی و امور اقتصادی (۱۳۹۰-۱۳۸۸) را در کارنامه خود دارد.

اما تغییر بعدی در وزارت جهاد کشاورزی اتفاق افتاد که سخنگوی دولت در این زمینه گفت: «دومین تغییر در حوزه وزارت جهاد کشاورزی است که ارزیابی‌های سال گذشته منجر به جابه‌جایی مدیریتی در این حوزه شد و طی آن سید محمد آقامیری رئیس کنونی سازمان نظام دامپزشکی کشور که تجربه مدیریتی موفقی دارند، به عنوان سرپرست وزارت کشاورزی انتخاب شدند.»

بهادری‌جهرمی همچنین یادآور شد: «با توجه به تورم‌های جهانی و افزایش قیمت‌ها بعد از جنگ اوکراین و رکود دوره کرونا ارزیابی‌هایی صورت گرفت و منجر به این شد که جابه جایی مدیریتی در وزارت جهاد کشاورزی انجام شود.»

وی درباره سرپرست جدید وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: «سید محمد آقامیری که پیش از این عهده‌دار ریاست سازمان دامپزشکی کشور بود به دلیل تحصیلات مرتبط با بخش کشاورزی قرار است فعلا به عنوان سرپرست وزارت جهاد کشاورزی انتخاب شود که البته از تجربیات وزیر قبلی در بخش مدیریت استفاده خواهد شد.»

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
تشدید حملات به مناطق مسکونی در نوار غزه

سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر سابق جهاد کشاورزی در کارنامه خود نمایندگی دوره دهم و یازدهم مجلس شورای اسلامی، ریاست کمیسیون کشاورزی،‌ آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه کاشان و آران و بیدگل را  دارد.

اما سید محمد آقامیری سرپرست جدید وزارت جهاد کشاورزی ۵۱ ساله، در آذر ۱۴۰۰ ریاست سازمان دامپزشکی کشور را بر عهده گرفت. وی دانش‌آموخته دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و دارای دکترای دامپزشکی و دکترای تخصصی علوم اقتصادی است.

در راستای این تغییرات کیومرث سرمدی نماینده مردم اسدآباد در مجلس عنوان کرد: «در بحث جهاد کشاورزی از مدت‌ها قبل قابل پیش‌بینی بود که در موضوع مرغ و گوشت و لبنیات آشفته بازار داشته باشیم، که باید زودتر از اینها به این مساله پرداخته می‌شد. در هر حال معتقدم این تغییرات به ویژه در سازمان برنامه و بودجه و وزارت جهاد کشاورزی موثر و لازم است.»

از طرفی در تغییرات جدید، مدیرعامل صندوق نوآوری و شکوفایی کشور هم انتخاب شد. سخنگوی دولت در این باره عنوان کرد: «در زمینه صندوق نوآوری و شکوفایی کشور با توجه به اولویت این حوزه و اولویت حمایت از مجموعه‌های دانش‌بنیان و نخبگانی، آقای رئیسی تصمیم گرفتند از خدمات آقای خیاطیان که دارای دکترای مدیریت تکنولوژی از دانشگاه علامه طباطبایی هستند و تجارب خوبی در زمینه علم و فناوری دارند به عنوان مدیرعامل صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنند.»

محمدصادق خیاطیان دکترای مدیریت فناوری از دانشگاه علامه طباطبایی دارد و عضو هیئت علمی و استادیار پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی است. وی همچنین ریاست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در دولت سیزدهم و ریاست مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را در کارنامه دارد. پیش از این علی وحدت از پاییز ۱۳۹۷ به عنوان مدیرعامل صندوق نوآوری و شکوفایی فعالیت داشت.

کیومرث سرمدی نماینده مردم اسدآباد در مجلس با اشاره به اعلام تغییر چند تن از اعضای کابینه از سوی دولت با بیان اینکه دغدغه نمایندگان مجلس از مدت‌ها پیش عدم هماهنگی تیم اقتصادی دولت در حل معضلات مردم بود و از مدت‌ها قبل احساس می‌شد که دولت باید تغییراتی را در این جهت داشته باشد، گفت: معتقدم مجلس در جایگاه نظارتی خود محکم پای نظارتش نبود و باید خیلی زودتر از اینها به این مساله با ابزارهایی که در اختیار داشت ورود پیدا می‌کرد.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
توافق ایران و عربستان برای بازگشایی سفارتخانه‌ها

سرمدی اقدام دولت در تغییر برخی از اعضای کابینه و تیم دولت را حرکت خوب، لازم و موثری دانست و افزود: معتقدم زودتر از این‌ها باید این تغییرات انجام می‌شد. تصمیم دولت در جهت تغییر و اصلاح  ضروری است و حتما در راستای اصلاح وضعیت، مهم است.

از سوی دیگر پرویز محمدنژاد نماینده مردم لنگرود در مجلس عنوان کرد: نفس تغییر اعلام شده را خوب می دانم اما آنچه نگرانی ما را زیاد می کند این است که هر تغییری لزوما مناسب نیست و ممکن است کار را بدتر هم کند. امروز بزرگ‌ترین اشکالات دولت‌مردان و دولت‌های ما این است که به طور سنتی و کلیشه‌ای کشور را اداره می‌کنند و این سبک به هیچ عنوان دیگر جواب نمی‌دهد تا زمانی که سیستم و مسئولیت‌ها کانالیزه و سمت و سوی حرفه‌ای به خود نگیرد اگر ده‌ها بار هم تغییر دهید هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

تغییرات در کابینه سید ابراهیم رئیسی پیش از این هم صورت گرفته است. در ۸ دی ۱۴۰۱ پس از جلسه فوق‌العاده هیئت دولت، محمدرضا فرزین به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی از هیئت وزیران رأی اعتماد گرفت و جایگزین علی صالح‌آبادی شد.

در اول آذر ۱۴۰۱، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی به دلیل بیماری از سمت خود کناره‌گیری کرد و در ۱۶ آذر مهرداد بذرپاش با گرفتن رای اعتماد از مجلس به وزارت رسید. قاسمی در ۱۷ آذر درگذشت.

در ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ حجت عبدالملکی اولین خروجی کابینه سیزدهم بود که از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کناره‌گیری کرد. ابتدا محمد مهدی زاهدی‌وفا که به سرپرستی این وزارتخانه رسیده بود نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد اما سید صولت مرتضوی که پیش از آن معاون اجرایی رئیس‌ جمهور و سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری بود در ۲۷ مهر ۱۴۰۱ با گرفتن رای اعتماد از مجلس به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رسید.

 

 

لینک کوتاه : http://www.eghtesadran.com/?p=788

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها