• امروز : چهارشنبه - ۹ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Wednesday - 29 May - 2024
0

این درد بین تمام محلات تهران مشترک است

  • کد خبر : 10297
  • 28 اسفند 1402 - 15:06
این درد بین تمام محلات تهران مشترک است
وقتی وارد خیابان‌های فرعی و کوچه‌ها می‌شویم نظافت نیست و انباشت زباله را می‌بینیم. سرانه فضای سبز محله بسیار اندک است و تنها یک بوستان در محله است؛ اما شرایط آبیاری و نگهداری درختان واقع در معابر و خیابان محله خوب است؛ هرچند به سبب آفت تعداد درختان خشک یا آفت‌زده زیاد است.

به گزارش اقتصادران، آخرین جلسه شورای شهر تهران با گزارش مشکلات محله مجیدیه شمالی به پایان رسید. در یک سال گذشته بارها مشکلات محلات مختلف پایتخت در صحن شورا بیان شده، مشکلاتی که در بیشتر این محلات یکسان است.

ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران روز گذشته درباره چالش‌های این محله با اشاره به اینکه ناحیه سه منطقه ۸، شش محله دارد که شامل محله مجیدیه، تسلیحات، کرمان، وحیدیه، سبلان و لشکر است که ۱۷۵هزار نفر جمعیت دارد. ناحیه‌ای که ۱۷۰هزار نفر جمعیت دارد و شش محله را اداره می‌کند. شهردار این ناحیه که از خردادماه منصوب شده ۹ ماه است که همچنان سرپرست بوده و جایگاه‌اش متزلزل است، گفت: ایشان دو، سه دوره در نواحی مختلف شهردار بوده و اینکه شهرداری ۹ ماه است که حکم ایشان را با این همه زحمت نزده، مسئله‌ای است که امیدواریم شهرداری به‌زودی آن را حل و این رویه را اصلاح کند. ظاهرا مشکل حراست نیست و آن‌طور که پیگیری کردم بحث تأیید تخصصی ایشان است.

به گفته او بافت غالب محله، مسکونی و پایدار و غیرفرسوده است؛ هرچند ناپایداری در برخی املاک دیده می‌شود. سه خیابان اصلی محله به لحاظ نگهداشت و نظافت تمیز است و اکثر مخازن زباله نو و جدید است؛ اما در خیابان‌های فرعی به‌ویژه در جوی‌ها و انهار، انباشت زباله به چشم می‌خورد. این منطقه از مناطقی است که طرح جدید نگهداشت برای آن به اجرا در آمده و یک پیمانکار مسئولیت کل رفت‌وروب منطقه را بر عهده دارد.

قبلا هر ناحیه‌اش یک پیمانکار داشت و الان کل منطقه یک پیمانکار دارد. قرارداد پیمانکار توسط سازمان مدیریت پسماند منعقد شده و در هر ناحیه یک نماینده پیمانکار و یک ناظر مقیم که شهردار ناحیه است مسئولیت هماهنگی و نظارت را بر عهده دارد. قرارداد بر اساس فهرست‌بهای سازمان مدیریت برنامه‌ریزی کشور و با تعدیل‌ توسط شورای فنی شهرداری تهران تعیین و ابلاغ شده و تا سقف ۲۵ درصد توسط سازمان و ۱۰ درصد توسط منطقه قابل تعدیل است. در قرارداد سقف نیروی انسانی برای پیمانکار مشخص نشده، بلکه حجم کار و نظافت کامل ملاک عمل است و تأمین نیروی انسانی بر عهده پیمانکار است و می‌تواند اصلا نیرو نیاورد یا هر تعداد که بخواهد نیرو به کار بگیرد. امانی اضافه کرد: این طرح با فعال‌شدن پروژه نوماند از طریق سکوی شهرزاد قرار است، زباله‌گردی و به تعبیر بچه‌های خدمات شهری کولی کتفی، توسط پیمانکار مدیریت شود؛ ولی آنچه در کف محله دیدیم هرچند خیابان‌های اصلی شرایط مناسبی داشتند،

اما به نظر می‌رسد کاهش نیروی انسانی پیمانکار و عدم حضور روزانه آنان در معابر فرعی و همچنین حضور زباله‌گردها و جابه‌جاشدن مخازن زباله در معابر فرعی حاکی از عدم اجرای کامل این طرح در این منطقه و احتمالا در مناطق دیگر است. در کل منطقه سه خودروی ویژه طرح نوماند فعال‌اند که با توجه به ۱۷۰ هزار پلاک منطقه قطعا پاسخ‌گوی تماس‌های مردم نیست و حتی بعضا شاهد حذف پیام‌های مردم در این زمینه هستیم. ضمن اینکه پرداخت نقدینگی توسط پیمانکار به مردم که درخواست هم دارند، مانع اجرای این طرح است. مشاهدات بنده حاکی از آن است که این طرح هنوز به‌طور کامل یا اجرائی نشده یا اگر اجرائی شده موفق نیست.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
ایرانی ها آینده اقتصادی کشورشان را تاریک می بینند

تبلیغ می‌کنند که مردم در تلفن همراهشان سکوی شهرزاد را نصب کنند و از این طریق با پیمانکار منطقه تماس بگیرند و بگویند زباله خشک داریم و پیمانکار خودرویی در خانه‌ها می‌فرستد و زباله‌ها را می‌گیرد و پول مردم را می‌پردازد و این طرحی است که جدیدا در مناطق مختلف تهران در حال اجراست و در این محله این طرح را ارزیابی کردم. عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه از ۱۷۰ هزار پلاکی که در منطقه ۸ وجود دارد تاکنون فقط ۷۰۰ خانواده موفق شدند سکوی طرح نوماند را در تلفن‌های همراه‌شان نصب کنند که ۷۰۰ خیلی با ۱۷۰ هزار فاصله دارد و به همین دلیل همچنان در منطقه ۸ که حرکت می‌کنید هم زباله‌گردها را می‌بینید که در حال حرکت‌اند و هم مخازن زباله سر جایشان نیستند و معلوم است جابه‌جا شده‌اند و زباله‌گردها زباله خشک را جابه‌جا کرده‌اند. اینکه سقف نیروی انسانی برای پیمانکار مشخص نشده و مردم کمتر پارکبانانی را که جارو دستشان است و در طول شب یا روز در حال جارو و نظافت محله هستند، می‌بینند، مسائلی است که از طریق مردم به ما منتقل می‌شود.

خیابان‌های اصلی در این محله خوب و تمیز و مخازن زباله نو بود؛ ولی وقتی وارد خیابان‌های فرعی و کوچه‌ها می‌شویم نظافت نیست و انباشت زباله را می‌بینیم. سرانه فضای سبز محله بسیار اندک است و تنها یک بوستان در محله است؛ اما شرایط آبیاری و نگهداری درختان واقع در معابر و خیابان محله خوب است؛ هرچند به سبب آفت تعداد درختان خشک یا آفت‌زده زیاد است که فعلا به دلیل شرایط جوی و فصلی امکان برآورد تعداد دقیق درختان خشک‌شده و آفت‌زده وجود ندارد که لازم است یک سرشماری دقیق انجام گیرد و امیدواریم طرحی که هفته گذشته در کمیسیون محیط زیست شورا تصویب شد و یک‌فوریت آن هم در طرح تصویب شد، به این مسئله کمک کند.

سرانه آموزشی و درمانی در محله خیلی خوب است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد؛ ولی سرانه‌های فرهنگی و ورزشی تقریبا صفر است و وجود ندارد. او ادامه داد: آموزش و پرورش مجموعه خوبی در محله به نام مجموعه فرهنگی ورزشی شهید رجایی دارد که رأی کمیسیون ماده صد هم دارد و فعال است و مردم استفاده می‌کنند، اما با توجه به قیمت‌های آن، امکان استفاده خوبی برای مردم محله نیست.

یکی از مشکلات این محله سرویس بهداشتی است که به گفته شهردار منطقه هم مشکل زمین و هم مشکل جانمایی وجود دارد که مخالفت ساکنان مانع ایجاد سرویس بهداشتی جدید در این محله شده است. مردمی که در بوستان‌ها هستند اکثرا هم‌وطنان ارمنی و بعضا با سن بالا هستند و‌ گلایه‌شان از کمبود سرویس بهداشتی است. در زمینه حمل‌ونقل عمومی ایستگاه مترو وجود ندارد، ولی ایستگاه‌های اتوبوس در خیابان‌های اصلی وجود دارد و مردم در حال استفاده هستند. تنها زمین چمن مصنوعی که در اختیار مردم محله بوده پس از تبدیلش به زمین اسکیت از اختیار مردم خارج شده است. خیابان‌های اصلی محله به آسفالت و بهسازی نیاز دارند و خیابان‌های فرعی علاوه بر نیاز به آسفالت، باید در زمینه جداول و انهار و همسطح‌سازی نیز برنامه‌ریزی و اقدام شود.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
اشتهای سیری ناپذیر بانک‌ها در بازار باز

تنها مجموعه فرهنگی-اجتماعی که در محله است، سرای محله است و یک مرکز فرهنگی-اجتماعی فعال است و خوشبختانه اکثر خانه‌هایش مثل خانه سلامت، خانه قرآن و عترت و خانه آموزش شهروندی فعال‌اند و مردم از آنها استفاده می‌کنند و درآمد سرای محله هم هزینه‌هایش را پوشش می‌دهد. مشکل اصلی سه خیابان اصلی محله ترافیک و سد معبر است.  امانی در نهایت خواسته‌های مردم را این‌طور قرائت کرد و گفت: اول، افزایش سرانه فضای سبز و بوستان. دوم، افزایش سرانه ورزشی و فرهنگی. سوم، ساخت سرویس‌های بهداشتی. چهارم، آسفالت معابر اصلی و فرعی. پنجم، توجه به تمیزی و رفت‌و‌روب معابر فرعی. این محله یک محله کم‌برخوردار نیست و سرانه بهداشتی و سرانه آموزشی آن خوب بود، بافت فرسوده نداشت و آسیب اجتماعی در محله ندیدیم و چند موردی که گفتم مشکلات اصلی مردم بود که امیدواریم شهردار منطقه و شهرداری در برنامه‌های سال آینده منطقه قرار دهند و به مرور این مسائل را رفع کنند.

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران نیز در توضیحی اظهار کرد: موضوع جانمایی سرویس‌های بهداشتی مسئله مهمی است تا مردم رضایت داشته باشند. درباره ساخت کلانتری هم برخی شهروندان منتقد سلب آسایش و آرامش درخصوص ساخت این مجموعه انتظامی در محدوده سکونت آنها بودند که باید بگوییم احداث کلانتری در بافت‌های مسکونی مورد نیاز است و علت آن موضوعات مرتبط با شهرسازی قدیمی است.

مهدی پیرهادی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا نیز با تأکید بر اینکه مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند بارها درخواست داشته که در شورا در رابطه با طرح نوماند توضیح دهد، گفت: میزان تماس‌های سامانه ۱۳۷ در حوزه پسماند به‌شدت کاهش یافته و اقدامات مثبتی صورت گرفته اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم. او با بیان اینکه هنوز رقم ایمن‌سازی باغ کتاب تخصیص نیافته است، یادآور شد: برخی نیروهای سازمان فرهنگی و هنری هنوز عیدی دریافت نکرده‌اند و درخواست ما این است که موضوع پیگیری شود.

محمد آقامیری، عضو شورای شهر تهران نیز درباره اقدامات شهرداری تهران در جمع‌آوری و ساماندهی زباله‌‌گردهای منطقه گفت: طبق گفته مسئولان امر، اقدامات و مراحل مجوز قضائی برای این افراد اخذ شده و این اقدام‌ آغاز شده که در مرحله اول حدود ۵۰ دستگاه از خودروهای جمع‌آوری پسماند متعلق به مافیای پسماند توقیف شده است؛ این اقدام مقدمه‌ای برای جمع‌آوری افراد زباله‌گردهاست. او افزود: بنده درخواست ساماندهی این افراد را داشتم که به گفته همین مسئولان مرتبط حدود ۲۰۰ نفر از این افراد در بخش پاکبانان جذب شده و برخی‌ها هم مقرر شده تا در خطوط پردازش پسماند به کار گرفته شوند. این عضو شورا در ادامه با اعلام خبر افتتاح یاورشهر ۹ با ظرفیت دوهزارو ۵۰۰ نفر گفت: درحال‌حاضر شهرداری تهران ظرفیت ساماندهی ۲۳هزار نفر معتاد متجاهر را دارد که بالغ بر ۱۵ هزار نفر جمع‌آوری شده و حدود شش هزار نفر دیگر آن دارای موانع قانونی هستند.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
سرویس دهی بانک ها به دارندگان سایت های قمار و شرط بندی

شهردار منطقه ۸ نیز با اعلام اینکه شهروندان به خدمات نیاز دارند اما می‌خواهند در منزل آنها نباشد، گفت: در سال جاری ۷۲ سرویس بهداشتی در منطقه احداث شده که پنج سرویس متعلق به محله مجیدیه است. ۳۵ هزار مترمربع آسفالت در منطقه و چهار هزار متر مربع نیز در این محله توزیع شده است. وی با بیان اینکه برای سکوی شهروند باید اطلاع‌رسانی صورت بگیرد، گفت: شهرداری منطقه ۸ تعداد ۱۶۳ هزار برگه معرفی نوماند را توزیع کرده است. در همین راستا سه هزار کیلوگرم زباله خشک جمع‌آوری شده است؛ هرچند عدد قابل‌توجهی نیست اما باید برای افزایش آن فرهنگ‌سازی صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه یک حمام قدیمی در منطقه برای ساخت بوستان تملک شده است، اظهار کرد: درباره جمع‌آوری پسماند ما بیشترین دغدغه را با پیمانکار ناحیه سه داشتیم تا قرارداد آن را فسخ کردیم. شاید منطقه‌ای هستیم که بالاترین حقوق را به کارگران جمع‌آوری پسماند پرداخت می‌کند. اما متأسفانه در جذب کارگران ایرانی با مشکل روبه‌رو هستیم. درجلسه روز گذشته شورای شهر مهدی اقراریان، رئیس کمیته نظارت شورا، درباره در دسترس نبودن سرویس‌های بهداشتی مناسب در سطح شهر به شهردار تهران تذکر داد و گفت: یکی از مسائلی که درباره آن در صحن شورا رودربایستی رخ می‌دهد، موضوع سرویس‌های بهداشتی است که بسیار محل گلایه و اعتراض شهروندان بوده و از وظایف قانونی شهرداری است. بر این اساس طی جلسات گذشته از شهردار درخواست شده است که گزارشی از اقدامات انجامش‌ده در دوره مدیریتی جدید را ارائه داده و به این موضوع توجه لازم را مبذول داشته باشد.

رئیس کمیته نظارت شورا در ادامه در خصوص طرح شهر دوستدار کودک نیز بیان کرد: دراین‌باره نیز باید گزارشی از تعداد اتاق‌های مادر و کودک ایجاد‌شده به‌ویژه در ایستگاه‌های جدید مترو ارائه شود تا مشخص شود چه تعداد از آنها در اختیار قرار گرفته است. باید روی مشکلات مردم تمرکز کنیم تا صدای آنها در صحن شورا باشیم.

لینک کوتاه : http://www.eghtesadran.com/?p=10297

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها