• امروز : دوشنبه - ۷ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 27 May - 2024
0

افتخار شهرداری تهران به انتقال معتادان با موتور!

  • کد خبر : 13515
  • 26 اردیبهشت 1403 - 8:47
افتخار شهرداری تهران به انتقال معتادان با موتور!
رضای قدیمی نوشت: شما ببينيد در مترو با افتخار تبليغ مي‌كنند « انتقال بي‌خانمان‌ها با 50 دستگاه ون و 22 دستگاه موتور‌سيكلت » آيا شوخي زشت‌تر يا تلخ‌تر از اين مي‌توان براي به هم ريختن آرامش رواني جامعه انجام داد؟ واقعا بايد ترسيد كه جابه‌جايي مددجوي بي‌خانمان با وضعيتي كه دارد با موتور‌سيكلت چگونه اتفاق مي‌افتد !

به گزارش اقتصادران، رضا قدیمی (مدیر پیشین خدمات اجتماعی  شهرداری تهران) در روزنامه اعتماد نوشت:

« یکی از مهم‌ترین اقدامات هر نهادی استفاده از نیروهای متخصص در حوزه کاری‌اش است. ما سعی می‌کردیم افراد صاحب‌نظر و بزرگانی را کنار خودمان داشته باشیم و بدون مشورت با این افراد در جلسات شورای اجتماعی شهرداری، تصمیم نمی‌گرفتیم. آقای دکتر غلامعلی افروز، عضو هیات‌مدیره سازمان بود، دکتر موسوی چلک رییس انجمن مددکاری کشور یا جناب آقای دکتر اسکندری رییس دانشکده روانپزشکی دانشگاه علامه و بسیاری دیگر از کارشناسان زبده، ما را در این مسیر یاری می‌کردند که مطمئن باشیم تصمیمات‌مان ضریب خطای کمتری دارد.
امروز نمی‌دانم مکانیسم تصمیم‌گیری‌ها چیست که چنین نتایجی به همراه دارند. به لطف حضور همین اساتید بود که نگاه ما به انجمن‌های مردمی و غیر دولتی، حمایتی بود و به‌طور متقابل برای بهتر شدن کلانشهرمان تلاش می‌کردیم .فعالیت در حوزه آسیب‌های اجتماعی، بسیار حساس و پیچیده است و تصدی کارهای اجرایی در حوزه آسیب‌های اجتماعی باید به نهادهای مردمی سپرده شود که قلب‌شان برای این کار می‌تپد و این کار را بلدند و در این زمینه تجربه دارند . در همان دوره فعالیت ما، موسسه طلوع بی‌نشان‌ها یکی از موسسات خوشنام برای کمک و حمایت از زنان بی‌سرپرست و کودکان کار و معتادان و بی‌خانمان‌ها بود و گفته می‌شد که تعداد زیادی مددجو از خدمات حمایتی این انجمن استفاده می‌کنند .
با توجه به وسعت فعالیت‌های این موسسه، واگذاری یک ساختمان به موسسه طلوع، کار چندان غریبی نبود و بنابراین، با اخذ مجوز واگذاری، ساختمان را در اختیار موسسه گذاشتیم بدون آنکه مالکیت ساختمان منتقل شود . البته این ساختمان‌ها هم اغلب وضعیت درستی نداشتند و متروکه بودند و انجمن‌های مردمی بعد از تحویل، ساختمان‌ها را با هزینه خودشان بازسازی می‌کردند . متاسفانه آنچه در این سه سال اخیر در شهر می‌بینم، نمایش تبلیغات است .

در آن زمان زیر‌ساخت‌ها و بخش عمده‌ای از فعالیت‌های تخصصی سازمان خدمات اجتماعی به بخش خصوصی و انجمن‌های حمایتی مورد تایید سازمان بهزیستی سپرده شده بود . مراکز بهاران، مراکزی برای نگهداری زنان بی‌سرپرست، مراکز ترک اعتیاد، مراکز اسکان بی‌خانمان‌ها یا همان مددسراها و سامان‌سراها از جمله زیر‌ساخت‌های تخصصی در حوزه آسیب‌های اجتماعی بود که بسته به نوع منطقه در مناطق ۲۲‌گانه پایتخت، توسط تشکل‌های مردم‌نهاد اداره می‌شد. درباره سطح حمایت از این تشکل‌ها هم بر اساس وضعیت استقرار، سرانه دریافتی این مراکز متفاوت بود .

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
قیمت مسکن لاک‌پشتی کاهش می‌یابد

امروز می‌بینم که نه تنها بسیاری از این مراکز تعطیل شده یا تغییر کاربری داده، برای همان تعداد اندکی که باقی مانده هم، با اسامی جدید در ایستگاه‌های مترو و اتوبوس و سطح شهر به شکل بسیار عجیب و نامتعارف تبلیغ کرده‌اند که انگار این مراکز به تازگی ایجاد شده در حالی که تغییر اسم مراکزی که بسیاری از آنها را به شیوه‌های مختلف تعطیل کرده‌اید، نامش نمی‌شود خدمت‌رسانی جدید. بسیاری از این تبلیغات و آمارسازی‌هایی که تیم مدیریت شهری تهران در سال‌های اخیر انجام می‌دهد، متاسفانه تنها ناشی از دست خالی همکاران آقای زاکانی است.در حالی که امکانات و زیرساخت‌ها نسبت به همان دوره فعالیت ما به حداقل رسیده و به شکل چشمگیری نسبت به دوره فعالیت ما کاهش یافته اما تبلیغات برای فعالیت همین تعداد باقی مانده را هر روز افزایش می‌دهند تا شاید رزومه‌سازی اتفاق بیفتد، اما متخصصان حوزه به خوبی متوجه  می شوند که با کاهش زیر ساخت‌ها و امکانات، آینده پایتخت درسال‌های آینده چطور خواهد شد . آیا امروز از مراکز بهاران اثری در شهر می‌بینید؟

وقتی زیر‌ساخت‌ها را کم می‌کنید، شاید در دوسال اول اثر مشهودی نداشته باشد، اما به موازات همین میزان کاهش زیر‌ساخت در یک شهر به جهت عدم گسترش به موقع فعالیت‌های پیشگیرانه ۱۰ سال بعد به تعداد جنایتکاران و پرونده‌های جنایت شهری اضافه می‌شود. اگر کسی ادعا کند می‌تواند ظرف مدت کوتاهی، آسیب‌های اجتماعی را حذف کرده یا کاهش بدهد، حتما دروغ می‌گوید چون کاهش آسیب‌های اجتماعی ظرف یک بازه بلندمدت مثلا ۱۰ ساله، از ۵ الی ۱۰ درصد فراتر نخواهد رفت.شاید یادتان باشد در مصاحبه‌های مختلفی از سوی مدیریت کلانشهری، حذف متکدیان در سه ماه آینده و … را شاهد بوده‌ایم و دیدیم که در شهر چه اتفاقی افتاده است. در سال‌های اخیر نه تنها شاهد حذف نبودیم که روز به روز تعداد کودکان کار و متکدیان مختلف اضافه‌تر شده است. دلیل چنین اظهارنظرهایی، عدم تسلط مدیران فعلی شهری به وظایف ذاتی مسوولیت‌های‌شان است .

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
4000 خودروی وارداتی کجا غیب شد؟!

زمانی‌که شاهد این‌گونه اظهارنظرها و مصاحبه‌ها از مدیران کلان‌شهرداری و تعیین ضرب‌الاجل برای محو و حذف یک ناهنجاری در سطح شهر هستیم، معنایش این است که متاسفانه شناخت اولیه و درک مناسبی در موضوعات اجتماعی وجود ندارد. متاسفانه این اتفاق بسیار تلخ و تاسف‌آور است. فعالیت‌هایی که بر اساس مطالعات دقیق و بررسی‌های علمی در شهر پایه‌ریزی شده بود در حال فروپاشی و از بین رفتن است و دوستان، غرق در شعارزدگی و آماردهی‌های غیر پارامتریک هستند. واگذاری یک ساختمان به یک انجمن مردمی، در قبال حجم وظایف دشواری که این انجمن‌ها و گروه‌های مردمی بر عهده می‌گیرند، کمترین کاری است که دولت‌ها و شهرداری‌ها می‌توانند انجام دهند .

این صحبت کارشناسان جهانی است که می‌گویند کار مردم را به مردم بسپارید و دولت فقط موظف است امکانات مهیا کند . البته بعید می‌دانم که مسوولان فعلی با مفهوم حمایت آشنا باشند چون چنانکه مشهود است، این مسوولان بیشتر مایلند همه کارها و اقدامات به نام خودشان تمام شود و این همه تبلیغات در سطح شهر و خیابان‌ها ناشی از بیگانگی با مفهوم حمایت است. هیچ جای دنیا رسم و عرف نیست برای امور حمایتی کمپین‌های تبلیغاتی راه بیندازیم و حتی تبلیغ برای مداخلات کاهش آسیب اجتماعی در جایی از دنیا رسم نیست، اما شما ببینید در مترو با افتخار تبلیغ می‌کنند « انتقال بی‌خانمان‌ها با ۵۰ دستگاه ون و ۲۲ دستگاه موتور‌سیکلت » آیا شوخی زشت‌تر یا تلخ‌تر از این می‌توان برای به هم ریختن آرامش روانی جامعه انجام داد؟

واقعا باید ترسید که جابه‌جایی مددجوی بی‌خانمان با وضعیتی که دارد با موتور‌سیکلت چگونه اتفاق می‌افتد ! ریشه تمام این رفتارهای غیر تخصصی، دست خالی تیم جدید از اقدامات عمرانی و خدمات تسهیلی شهری است . وقتی شما در طول مدیریت شهری نمی‌توانید طوری برنامه‌ریزی کنید که فضاهای رفاهی و عمرانی و خدمات شهری را در حوزه‌های مختلف توسعه دهید، سراغ دستاوردسازی می‌روید و این دست خالی سبب می‌شود روی خدمات حمایتی مانور کنید و افتخارتان، جمع‌آوری معتادان یا بی‌خانمان‌ها با موتورسیکلت باشد. متاسفانه چه تلخ و ناشایست می‌شود وقتی هدف پس پرده کمپین‌های آسیب‌های اجتماعی فعالیت‌های پروپاگاندای سیاسی باشد. »

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
هدیه غیرمنتظره دولت مردم را شوکه خواهد کرد!

* توضیح ضروری اعتماد: دکتر رضا قدیمی؛ مدیر پیشین و ریاست سابق سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران، دیروز در واکنش به اقدام اخیر شهرداری منطقه ۱۰ برای بازپس‌گیری یکی از ساختمان‌های واگذار شده به موسسه خیریه « طلوع بی‌نشان‌ها » و تعطیلی « سرای غزل » که مرکز ارایه خدمات حمایتی و مراقبتی به زنان آسیب دیده است، به سوالات خبرنگار « اعتماد » پاسخ داد و این پاسخ‌ها در قالب یادداشت تنظیم شد . روز سه شنبه ۲۵ اردیبهشت هم « اعتماد»  گزارشی درباره تعطیلی ۵ مرکز حمایت از زنان آسیب دیده در شهر تهران (و از جمله سرای غزل) در دوره فعالیت مدیران جدید شهرداری تهران و طی ۳۲ ماه اخیر منتشر کرد .

لینک کوتاه : http://www.eghtesadran.com/?p=13515

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها