• امروز : یکشنبه - ۶ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 26 May - 2024
0

از خریدن میوه لهیده تا ایستادن در صف گوشت؛ دولت سیزدهم با بازار شب عید چه کرد؟

  • کد خبر : 10260
  • 28 اسفند 1402 - 9:47
از خریدن میوه لهیده تا ایستادن در صف گوشت؛ دولت سیزدهم با بازار شب عید چه کرد؟
علي‌رغم همه شعارها و وعده‌هايي كه مسوولان مي‌دهند نه مي‌توان به عنوان يك بازنشسته با دريافت ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان عيدي به دنبال خريد مايحتاج شب عيد رفت و نه به عنوان يك كارگر با حقوقي كه به سختي ۹ ميليون تومان مي‌شود و عيدي كه اغلب كارفرما به سليقه خودش آن را كم و زياد مي‌كند برنامه خاصي براي روزهاي عيد داشت.

به گزارش اقتصادران، گلی ماندگار در روزنامه تعادل نوشت:

دیگر از آن همه شور و شوق برای رسیدن فصل بهار در جامعه خبری نیست. این روزها در اکثر خیابان‌ها و بازارهای شهر مردم با لبخندی بر لب در حال خرید مایجتاج خود بودند. نه خیلی زیاد و مفصل که حتی در حد دلخوشکنکی برای بچه‌ها و خانواده اما حالا هر چه بیشتر به چهره آدم‌ها نگاه می‌کنی غم‌ها سنگین‌تر و بی‌تفاوتی نسبت به از راه رسیدن بهار بیشتر به چشم می‌آید. حتی استقبال از رمضان هم مثل سال‌های گذشته نبود.

خیلی‌های این روزها را با سختی روزه می‌گیرند چرا که سفره‌های سحر و افطارشان دیگر رنگ و بوی گذشته را ندارد و به حداقل‌ها بسنده کرده‌اند. خیلی از افراد وقتی قیمت‌هایی که روی اجناس خودنمایی می‌کنند را می‌بینند فقط آهی می‌کشند و می‌گذرند چرا که توان خرید خیلی وقت است از زندگی بسیاری از افراد رخت بربسته است. علی‌رغم همه شعارها و وعده‌هایی که مسوولان می‌دهند نه می‌توان به عنوان یک بازنشسته با دریافت ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عیدی به دنبال خرید مایحتاج شب عید رفت و نه به عنوان یک کارگر با حقوقی که به سختی ۹ میلیون تومان می‌شود و عیدی که اغلب کارفرما به سلیقه خودش آن را کم و زیاد می‌کند برنامه خاصی برای روزهای عید داشت.

وقتی قیمت آجیل شب عید از کیلویی یک میلیون تومان شروع می‌شود و بسته به کیفیت و نوع آجیل‌های موجود در آن به بیش از یک میلیون ۸۰۰ هزارتومان هم می‌رسد برای خیلی‌ها درک این رقم‌ها بسیار سخت است. اصلا خیلی‌ها هستند که از پس خرید یک کیلو تخمه آفتابگردان به قیمت ۴۰۰ هزار تومان هم برنمی‌آیند چه برسد به اینکه بخواهند آجیل چندمیلیونی خریداری کنند.

ایستادن در صف گوشت در شأن مردم ایران نیست

همین وقت پیش بود که رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در اظهارنظری عنوان کرد ایستادن در صف گوشت دور از شأن مردم ایران است آن هم در این سرمای زمستان و البته این قضیه ربطی به تحریم‌ها ندارد.

او همچنین با اشاره به این مساله که دولت سیزدهم افتخار خود را کاهش تورم می‌دانست و الان قیمت برخی اقلام به صورت لحظه‌ای افزایش می‌یابد افزود: ۹۰ درصد مشکلات موجود در جامعه مربوط به مدیریت است و باید این مساله هر چه زودتر مورد توجه قرار بگیرد.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
واریزی بزرگ دولت تا آخر آذرماه برای این افراد

ایستادن در صف‌های طولانی  و دست خالی برگشتن به منزل

این روزها اما اتفاق دیگری رخ داده است. شاید عزت‌الله ضرغامی ایستادن در صف گوشت را دور از شان مردم ایران بداند اما نکته غم‌انگیز‌تر این است که بسیاری از افراد که عمدتا قشر بازنشسته و کارگر جامعه هستند ساعت‌ها در این صف‌های طویل می‌ایستند و در نهایت هم به دلیل کمبودها دست خالی به منزل می‌روند. از سوی دیگر قطعا دست به یقه شدن برای دریافت ۲ کیلو گوشت به نرخ دولتی هم اصلا در شان مردم نیست اما وقتی پای فقر به میان بیاید دیگر شان و منزلتی برای کسی باقی نمی‌گذارد. این اتفاقات هر روز در جامعه ما رخ می‌دهد. بسیاری از اصناف مختلف کاهش قدرت خرید مردم طی سال جاری را بی‌سابقه می‌دانند. در واقع خیلی‌ها دیگر حتی به خرید لباس و کفش شب عید هم فکر نمی‌کنند و تنها تلاششان این است که بتوانند معیشت خود را به هر شکلی شده سر و سامان بدهند.

کالا هست اما مشتری نیست

طی این سال‌های اخیر هر بار مردم از مشکلات معیشتی خود گلایه کرده‌اند مسوولان با افتخار اعلام کرده‌اند که هیچ کمبودی در بازارهای کشور وجود ندارد و اقلام خوراکی و… به وفور یافت می‌شود اما هیچ کدام از این مسوولان به قدرت خرید مردم که هر روز بیشتر از روز قبل کاهش می‌یابد اشاره‌ای نکرده‌اند. حالا هم در روزهای پایانی سال بسیاری از کاسبان بر مساله وجود کالا تاکید دارند اما آنها از نبود مشتری گلایه می‌کنند.

او می‌افزاید: حتی خرید از اینجا هم برای خیلی‌ها دیگر امکان پذیر نیست. بسیاری افراد اینجا می‌آیند برای اینکه میوه‌های لهیده و مانده ته بار را از ما بخرند. اکثرا افراد سالمند هستند و می‌گویند با حقوق ناچیز بازنشستگی توان خرید میوه‌های تازه و رسیده را نداریم.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
آخرین فرصت برای تعویض شناسنامه های قدیمی اعلام شد

وقتی بازار خوراکی‌ها خراب است بازار پوشاک افتضاح است

مازیار یکی از کسبه حاضر در بازار تهران که مغازه فروش پوشاک دارد در این باره می‌گوید: مردم قدرت خرید مایحتاج زندگی خود را ندارند چه برسد به اینکه بخواهند به فکر خرید لباس و کفش باشند. سال‌های گذشته در این روزها اکثر اجناسی که در مغازه داشتیم فروش رفته بود به آخر باری که برای شب عید آورده بودیم می‌رسیدیم اما طی سه سال گذشته هر سال وضعیت بدتر می‌شود.

او می‌افزاید: به جرات می‌توانم بگویم یک سوم بار امسال را هم نفروختیم و از همین الان دلشوره و اضطراب چک‌های فروردین را داریم. همه می‌آیند قیمت می‌کنند و می‌روند. از هر ده نفری که قیمت می‌پرسد شاید یک نفر خریدی ارزان انجام بدهد. خیلی از کاسب‌ها در همان سه سال کرونا ورشکسته شدند و مغازه‌هایشان را جمع کردند اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند عاقبت ما هم همین می‌شود.

نبود نقدینگی در دست مردم باعث کسادی بازار پوشاک

عضو هیات‌مدیره اتحادیه تولید و صادرات پوشاک نیز درباره میزان فروش پوشاک در بازار شب عید گفت: تفاوت بازار امسال با سال‌های گذشته این بود که بعد از یک بازار تابستانه متوسط رو به ضعیف و یک بازار زمستانه بسیار ضعیف با بازار شب عید ضعیف‌تری مواجه شدیم.

مجید افتخاری با بیان اینکه برای طرح فروش اعتباری «عید تا عید» پیش از اجرا به فعالان اقتصادی فراخوان نداده بودند، گفت: بنابراین بازیگران اصلی حوزه پوشاک در این طرح حضور ندارند و محتوای سایت فروش اعتباری هم بسیار پراکنده است، اما این ظرفیت وجود داشت که طرح خیلی بهتر اجرا شود.

او با بیان اینکه به جز دو پنجشنبه آخر سال استقبال قابل توجهی از بازار پوشاک نشد، گفت: نبود نقدینگی در دست مردم به دلیل شرایط اقتصادی و سیاست‌های انقباضی دولت در پایان سال از جمله مهم‌ترین دلایل کمبود نقدینگی است. در اصل در دو ماه پایانی سال که اوج کار صنایعی مثل پوشاک بود، علاوه بر نوسان نرخ ارز، عرضه اوراق قرضه ۳۰ درصدی و پیش فروش خودرو بخش زیادی از نقدینگی را از طبقاتی که هنوز توان خرید پوشاک را دارند گرفت. همچنین عوامل مخل در نظام عرضه از جمله قاچاق و حضور گسترده دستفروشان از جمله عوامل مهم کاهش تقاضای واحدهای صنفی در بازار شب عید بود، اما مهم‌ترین عامل این است که پوشاک دیگر در اولویت بخشی از دهک‌های جامعه نیست و مردم منابع درآمدی خود را در بخش‌های مهم‌تری هزینه می‌کنند.

دیگران خوانده‌اند، شما نیز بخوانید...
کوچ سهامداران از سهام بزرگ به کوچک

افتخاری با اشاره به اینکه اگر بخش‌هایی مثل پوشاک، آجیل، خشکبار و غیره بازار شب عید مناسبی نداشته باشند کل سال دچار مشکل می‌شوند، تصریح کرد: بنابراین باید از این صنایع حمایت کرد و دلیل ندارد که در آستانه بازار شب عید با این حجم نمایشگاه بهاره برگزار شود.

او در ادامه با اشاره به برخی مشکلاتی که سامانه مؤدیان برای واحدهای صنفی ایجاد می‌کند، گفت: دولت اعلام کرده از تاریخ اول دی ماه کسانی که در سال بیش از ۱۸ میلیارد تومان گردش مالی داشتند باید هر هفته خریدهای خود را در سامانه جامع مالیاتی ثبت کنند و در غیر این صورت دچار مشکل می‌شوند، اما بخش قابل توجهی از اصناف از این موضوع هیچ اطلاعی ندارند. همین موضوع اخیرا بازار طلا را دچار مشکل کرد و این تجربه نشان می‌دهد که باید پیش از اجرای طرح به ذی‌نفعان آگاهی داده شود.

لینک کوتاه : http://www.eghtesadran.com/?p=10260

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها